Srbija ima tradicionalno dobre veze i sa Izraelcima i sa Palestincima (VIDEO)

Petomesečni rat u Gazi sve više otežava poziciju Izraela, pre svega među saveznicima u Evropi i Americi, ali i kod neutralnijih zemalja. Srbija, kroz istoriju, ima dobre veze sa i sa Izraelcima i Palestincima - i od početka rata pre pet meseci bila je diplomatski aktivna; osudila je teroristički napad na Izrael u oktobru, ali je i podržala Rezoluciju Ujedinjenih nacija kojom se traži prekid vatre u Gazi, kojoj se protivio Tel Aviv.

Ministarstvo spoljnih poslova, foto: Srđan Ilić

Slike stradanja civila i razaranja Gaze nisu pokolebale saveznike da nastave da šalju vojnu pomoć Izraelu, ali su ih navele da, pod pritiskom javnog mnjenja, počnu da kritikuju pojedine izraelske postupke. Tako je Brisel, na konstataciju američkih zvaničnika da je mnogo poginulih u Gazi, poručio Vašingtonu da onda šalje manje oružja. Izrael je negodovao posle te poruke, baš kao što je ranije kritikovao evropske države, među kojima je i Srbija, koje su glasale za Rezoluciju Ujedinjenih nacija kojom se traži prekid vatre u Gazi.


"Srbija u ovom pogledu uglavnom prati politiku Evropske unije i to se vidi i po načinu kako je glasala za rezolucije u Generalnoj skupštini UN - u jednom slučaju je bila uzdržana kao što je bio najveći broj članica Evropske unije, a u drugom slučaju je glasala za rezoluciju, što je isto bio slučaj sa ostalim članicama EU. To je dobra stvar jer to povećava naš kapacitet podrške, odnosno kako se prati i sprovodi bezbednosna politika Evropske unije", izjavila je diplomata Branka Latinović.

Poput Evropske unije i Amerike, Srbija je jesenas odmah osudila teroristički napad Hamasa na Izrael, kada je poginulo 1 200 ljudi i više od 200 oteto. A da Izrael ne zamera Srbiji podršku Rezoluciji o prekidu vatre potvrđuje više razgovora zvaničnika dve zemlje, u kojima su isticali važnost saradnje. Dobri odnosi Beograda i Tel Aviva datiraju iz devedesetih; Izrael se protivio NATO bombardovanju Srbije i bio je jedna od retkih država u regionu koja nije priznavala jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova – sve do pre četiri godine, kada je Beograd prihvatio da u okviru Vašingtonskog sporazuma, pod pokroviteljstvom američkog predsednika Donalda Trampa, Izrael prizna Kosovo.

"To je nešto što baca senku na naše dobre odnose i ona je deo interesa samog Izraela, to je nešto što ne može da bude prevaziđeno ali ne predstavlja smetnju daljem jačanju i unapređenju odnosa", rekla je Latinović.

Nezavisno Kosovo ne priznaje Palestina, s kojom Srbija takođe ima dobre odnose. Od početka rata nije bilo zvaničnih razgovora državnih predstavnika, ali je deo srpske javnosti podržao Palestince u Gazi. 

Naklonost građana Srbije i Palestincima i Izraelcima treba tražiti u zajedničkoj istoriji: Jevreji vekovima žive na ovim prostorima, a hiljade Palestinaca školovalo se u nekadašnjoj SFRJ i ostalo da živi u Srbiji. 

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.