Sudija Trešnjev u Insajder intevjuu: Predsednik države pokušava da prigrabi nadležnosti i vlast nad institucijama (VIDEO)
Kakvo je srpsko pravosuđe, ako su njime nezadovoljni svi – i studenti u blokadi i građani u protestima i vlast i predsednik? O ovoj temi i posebno činjenicu da je Viši sud u Novom Sadu saopštio da je doneo odluku o optužnici u vezi sa tragedijom u Novom Sadu, ali je još nije javno objavio - u emisiji Insajder Intervju govorio je Aleksandar Trešnjev, sudija Višeg suda u Beogradu i predsednik CEPRIS-a.

“Mogu da vas uputim na postupanja suda kada je u pitanju kontrola optužnice. Naime, kontrola optužnice ima dva stepena. Prvi stepen je kada se ispituje formalna ispravnost optužnice, odnosno da li optužnica sadrži sve što po zakonu treba da sadrži. I drugi korak je korak u kojem se ispituje njena materijalna strana, odnosno da li ima dovoljno dokaza koji upućuju na osnovanu sumnju, na osnovu koje bi opravdana sumnja stekla legitimitet i predmet bio upućen na suđenje. Kada je u pitanju prvi stepen, u toj situaciji sud kontroliše optužnicu i tek tada odlučuje da li će je strankama uputiti na odgovor ili ne. Što znači, da sud može vratiti optužnicu ukoliko ima neke formalne nedostatke tužilaštvu i u tom slučaju praktično o tome javnost ne bi ni mogla da bude obaveštena zato što se radi samo o formalnim postupcima. Tek kada sud utvrdi da je optužnica formalno ispravna, onda se dostavlja strankama, odnosno braniocima i optuženima. Oni imaju pravo odgovora na optužnicu i odlučuje se o potvrđivanju optužnice…Teoretski postoji mogućnost da je sud u među vremenu i vraćao optužnicu na uređenje, da je utvrdio prilikom prijema optužnice da ona ima neke formalne nedostatke, da je vraćao na uređenje tužilaštvu, a da mi to ne znamo. ”, izjavio je u Insajder intervjuu Aleksandar Trešnjev, sudija Višeg suda u Beogradu i predsednik CEPRIS-a.
Na podsećanje da je optužnica podignuta još 30. decembra i da se, u slučajevima u kojima postoji veliko interesovanje javnosti, obično zna I objavljuje kada sud optužnicu tužilaštvu vrati na doradu, Trešnjev je izjavio da to jeste uobičajeno:
“Ja se apsolutno slažem s vama. Sud bi morao da bude potpuno otvoren po tom pitanju i da sve informacije za koje se javnost interesuje, ako ne bi štetile postupku, javno objavi. I apsolutno se slažem sa vama da bi sud morao da takvu informaciju dostavi javnosti. Ali, da li se uopšte tako nešto desilo ili nije, ja to ne znam.”
Sudija Višeg suda u Beogradu je rekao da je sud pred sobom imao više opcija:
“Jedna od mogućih odluka je, prilikom kontrole optužnice, da potvrdi optužnicu i da tu svoju odluku dostavi strankama radi mogućnosti izjavljivanja žalbe. Mogao je da takvu optužnicu vrati tužiocu na uređenje, mogao je da obustavi postupak ukoliko bi našao da nema dovoljno dokaza ili da postoje neke druge smetnje zbog kojih postupak ne može da se vodi ili je mogao da vrati optužnicu radi sprovođenja određenih istražnih radnji, ukoliko je sud smatrao da nema dovoljno dokaza na osnovu kojih bi mogao da potvrdi optužnicu. Mogao je da vrati tužiocu na dopunu istrage da bi se pribavili određeni dokazi.”
Komentarišući poruku, odnosno upozorenje predsednika Srbije Aleksandra Vučića, da će tužioci koji ne štite zakon i poredak biti zamenjene, sudija Trešnjev je izjavio da predsednik republike pokušava da za sebe prigrabi sve moguće nadležnosti i da preuzme vlast nad svim institucijama, kao i da je ovom izjavom direktno udario na tužilaštvo. On je rekao da, ako se pogleda Ustav, njegova ovlašćenja ni na koji način nisu vezana za tužilaštvo, i da sam Ustav garantuje da o razrešenju, odnosno o prestanku funkcije tužilaca, odlučuje samo Visoki savet tužilaštva.
A, za izjavu advokata i visokog funkcionera SNS-a, Vladimira Đukanovića da pojedine sudije i tužioci, koje je nazvao "bitangama, rade na rušenju ustavnog poretka", Trešnjev je rekao da se radi o potpuno neprimerenoj izjavi u javnom prostoru, ne samo od strane narodnog poslanika već bilo koje osobe:
„Prvo je pitanje, ako postoji rušenje Ustavnog uređenja, morala bi da postoji neka istraga. Tužilaštvo za organizovani kriminal bi moralo vrlo brzo da se zainteresuje za tako nešto i moralo bi da utvrdi da li postoji neki napad na Ustavno uređenje. A ako postoji i ako tužilaštvo vodi takvu istragu, to kao što ni ja, ni vi, ne bismo smeli da znamo u ovoj fazi postupka, ne bi smelo da zna ni predsednik Republike, ne bi smelo da zna ni neki narodni poslanik. Prosto onda se postavlja pitanje, kako predsednik Republike zna neke stvari koje su najverovatnije u predistražnom postupku“, rekao je u emisiji Insajder Intervju sudija Višeg suda Aleksandar Trešnjev.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.