Sumnje na fantomske birače u Beogradu - nadležni ćute, građani sami proveravaju ko je prijavljen na njihovoj adresi (VIDEO)

Mesec dana od izbora u Srbiji, tenzije se ne smiruju. Sumnje u izborni inženjering bacaju senku na zakonitost i legitimnost izbornih rezultata, ali i ukazuju na mnogo širi problem - ko štiti građane od protivzakonitog prijavljivanja na njihovoj adresi. I dok na primere koje o tome iznosi opozicija nadležni ćute, građanima ostaje da sami proveravaju da li je na njihovoj adresi prijavljen neko nepoznat.

Izbori. Foto: Srđan Ilić

Deo opozicije koji traži poništvanje izbora skoro svakodnevno objavljuje nove podatke o fantomskim biračima u Beogradu, tvrdeći da je desetine građana prijavljeno na adresama na kojima su nedovršeni ili objekti javnih preduzeća, a neretko i objekti premale kvadrature za toliko veliki broj prijavljenih građana. 

Sumnje u izborni inženjering iznela je i posmatračka misija CRTA, ali i građani koji se javljaju sa informacijama da su na njihovoj adresi prijavljeni njima nepoznati ljudi. 

Bivši poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić ističe da su prijave i sumnje na fantomske birače poprimile zastrašujuće dimenzije i da to može imati ozbiljne posledice po građane. 

"To može imati neslućene konsekvence, to je mina u fundamentu normalnog funkcionisanja države. Daću Vam primer jedan, eto ako je na primer moguće da neko na vašu adresu prijavi nekih pet ljudi, a da Vi to ne znate, onda je verovatno moguće i da im nametne nekakav dug, stvarni ili fiktivni, pa kad to uradi, onda može da vam se desi i da vam na adresu stana dođu izvršitelji, da vam popišu stvari radi naplate duga tih lica za koje nikada niste ni čuli", objašnjava Šabić.


Prema podacima na sajtu MUP-a, da bi neko prijavio prebivalište, osim ličnih dokumenata, potreban je ugovor o kupovini stana, i pisana izjava vlasnika nepokretnosti. To, praktično, znači da, po zakonu, niko ne može da bude prijavljen na nekoj adresi bez znanja vlasnika nekretnine. Građani imaju pravo da od MUP-a traže podatke o tome ko je sve prijavljen na njihovoj adresi, i da zahtevaju pasivizaciju adrese nepoznate osobe.

"Država ima nadležne organe da bi i vlasti i opoziciji obezbedila neki minimum reda i pouzdanja, to treba da služi svima, a ne onima koji trenutno kontrolišu te mehanizme. Tako da naravno da ne bi bilo loše da se to proveri, ali se postavlja pitanje šta su domašaji, Vi odete pa proverite, pa vidite oni koji su prijavljivali, čini se sad odjavljuju, jer sad dobijamo glasove da se ubrzano menja broj prijavljenih na nekim lokacijama, tako da je pitanje koliko možete da se pouzdate u odgovor koji ćete dobiti", smatra Rodoljub Šabić.

Iako se već mesec dana objavljuju adrese na kojima su navodno prijavljivani fantomski birači, iz MUP-a nema odgovora da li su te navode proveravali. Sumnje građana da su na njihovim adresama bez njihovog znanja prijavljeni nepoznati ljudi, kako nam je potvrdio, ne proverava ni zaštitnik građana. 

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.