Todorović (RIK) za Marker o falsifikatima: Građani s pravom mogu da sumnjaju u regularnost izbornog procesa (VIDEO)

Član Republičke izborne komisije (RIK) Jovica Todorović, gostujući u emisiji Marker, rekao je da je RIK izvršio proveru za dve izborne liste - "Dosta! Evropski put" i Ruski manjinski savez, zato što su postojale okolnosti koje su ukazivale na sumnju da jedan veći broj izjava birača koje su te dve liste podnele nisu verodostojne, te da građani s pravom mogu da sumnjaju u regularnost izbornog procesa kad su se ovakve stvari desile na samom početku.

Foto: Srđan Ilić

“Reč je o ciframa od 2.700 i 2.900 i više izjava birača. To je bio razlog što je Republička izborna komisija reagovala. Ne znam da li je Gradska izborna komisija imala sličnu ili istu situaciju. U svakom slučaju, okolnosti u kojima postoje i manji broj pravno nevaljanih izjava, bilo da je reč o tome da su neverodostojne ili da imaju druge pravne manjkavosti, one se izuzimaju iz celine materijala koji je podnosilac liste priložio, i ako preostaje dovoljan broj izjava da se izborna lista proglasi, ona se mora proglasiti u zakonskom roku od 48 časova od predaje. Naprosto, time se nadležnosti izbornih komisija završavaju”, objašnjava Todorović

On naglašava da izborne komisije nakon toga mogu podneti krivične prijave ako postoji sumnja ili indicija da je negde izvršeno krivično delo, a posle toga nadležnost je na policiji i tužilaštvu da to istraže i eventualno da pokrenu odgovarajući sudski postupak u kome se jedino može meritorno odlučiti o tome da li su eventualno izvršena neka krivična dela i koja. 

 “Vrlo je važno, zbog naših građana, da im kažemo da je ovde reč o odlukama sudova u samoj izbornoj proceduri. Dakle, reč je o odlukama Upravnog suda koji je cenio zakonitost postupanja izbornih komisija. Ne znam šta je sadržina prigovora, a ne znam ni šta je sadržina odluke, tako da ne treba na taj način tumačiti odluku suda. Dakle, upravni sud se nije bavio istragom da bi građani to protumačili kao lošu poruku da se ovi slučajevi neće istražiti. Ovim slučajima će se, verujem, najpre baviti policija i tužilaštvo, a zatim će krivični sudovi ući u krivičnu procedure”, dodaje Todorović. 

On naglašava da se  ovom trenutku ne mogu doneti pouzdani i jasni zaključci o tome u kojoj meri se dogodila neka aktivnost koja je izvesno kršenje zakona i ima elemente kriminalne aktivnosti. 

“Neophodno je da nadležni državni organi to istraže, jer svaki kriminal ima svoje uzroke u društvenom životu. Efikasne i pravovremene sankcije će svakako biti faktor odvraćanja od ponavljanja ovakvih stvari, ne samo u izbornim procesima, već i u drugim segmentima života. Međutim, neophodno je da se otklone sami uzroci zbog kojih se ovo dešava u političkom životu”, kaže Todorović.

Povezani članci

Članovi GIK (SPN) pronašli nove sporne potpise: Odluke suda u funkciji obesmišljavanja izbornog postupka (VIDEO)

Posle većine članova Gradske izborne komisije u Beogradu, i Viši sud je odlučio da se neće baviti navodima o falsifikovanju izjava i potpisa podrške izbornim listama i mogućoj zloupotrebi ličnih podataka građana! Sud je odbacio pritužbe na prigovore građana i tako se pridružio ćutanju mnogih institucija na moguće otkrivanje zloupotreba. Jer, ako su članovi Gradske izborne komisije pronašli desetak javnosti i njima poznatih imena - koji tvrde da su njihove izjave i potpisi falsifikovani - koliko je tek sličnih slučajeva među javnosti nepoznatim ljudima!?

Prve odluke suda o potpisima za koje se tvrdi da su falsifikovani unele dodatnu pometnju: Članovi GIK sumnjaju da je potpisa mnogo više i najavljuju krivične prijave

Šta se desilo s potpisima podške listama za koje pojedini građani tvrde da su na njima njihovi zloupotrebljeni potpisi nije jasnije ni posle prvih odluka koje je Viši sud u Beogradu doneo o ovim slučajevima - dok sud odbacuje prijave ili se ne baveći navodima o falsifikatu ili tvrdeći da je u pitanju druga osoba, oni koji su potpise otkrili tvrde da su ih lično videli i najavljuju krivične prijave.

Posledice ćutanja institucija na tvrdnje o falsifikovanju mogu biti ozbiljne: Danas podrška listi, sutra prepisivanje imovine (VIDEO)

U uređenoj državi sa nezavisnim institucijama, nakon makar i jedne indicije da je nečiji lični podatak zloupotrebljen u izborne i političe svrhe - usledila bi u najmanju ruku - hitna istraga. Tako bi građani bili uvereni da su njihovi lični podaci sigurni da u nekoj drugoj situaciji, neko neće bez kazne falsifikovati njihove podatke i na primer preuzeti imovinu, prebaciti dugove i napraviti ozbiljne životne probleme. Međutim, u Srbiji sve institucije koje su dužne da štite građane, pa i njihove lične podatke - odlučile su da tu temu prećute. I dok upadljivim ćutanjem pokušavaju da pošalju poruku da su falsifikovane izjave za podršku listama samo jedna sitna nepravilnost u izbornom procesu, suština je daleko ozbiljnija.

Todorović ističe da u poslednjoj deceniji imamo izbore svake godine, a ponekad čak i na svake dve godine, da smo suočeni sa hiperprodukcijom aktera političkog života, da se osnivaju političke stranke bez ideologije, bez politike, bez organizacije, i da sve one gotovo svake godine učestvuju na nekim izborima na kojima je potrebno ispuniti određene uslove.

“Očigledno je da politički akteri nemaju potencijala da podnesu tako intenzivan politički život i onda po pravilu kriminalna sfera društva nudi svoja rešenja. Dakle, mi moramo da upristojimo svoj politički život, da izbori budu onda kada im je vreme, a ne svaki čas, da imamo političke stranke koje će biti institucije, koje će imati organizaciju, koje će imati ideologiju, politiku. Ovako, naš politički život se pretvorio u cirkus, u tom cirkusu nije moguće ispuniti zahteve učestalih izbornih procesa i onda je sasvim logično da kriminogena sfera nudi svoja rešenja, a nažalost, gotovo je opšte poznato da je kriminal u našem društvu srastao u državne structure”, kaže Todorović.

On ističe da građani s pravom mogu da sumnjaju u regularnosti čitavog izbornog procesa kad su se ovakve stvari desile na samom početku, a sa druge strane, građani s pravom mogu da strahuju da im se nešto slično može desiti i u drugim segmentima njihovog života. 

“Upravo zbog toga je nužna reakcija da se ovo istraži, da se tačno utvrdi kolike su mere ovih aktivnosti, da bi naprosto reakcija države bila adekvatna i da bi građani mogli u miru da nastave sa svojim aktivnostima, ne samo u izbornim procesima, nego i u drugim segmentima svog života, jer jedino država može da uvede red u društvu”, naglašava Todorović. 

Todorović objašnjava i da se za upravni sud, nakon donošenja odluke, priča završava. 

“U proceduri izbornog postupka i u segmentu proglašenja jedne izborne liste tu se priča završava. Ali za druge nadležne organe, a to su policija, i tužilaštvo, a kasnije, krivični sudovi, priča tek počinje, ali to je nešto što će se desiti tek posle izbora. Za to je potrebno vreme. To su ozbiljne stvari. Ako je opštinska uprava u jednom gradu izvestila Republičku izbornu komisiju da skoro 3000 izjava koje su Republičkoj izbornoj komisiji podnete, kao overene u toj opštini, uopšte nisu overene u toj opštini, potrebno je vreme da se tako nešto istraži”, zaključuje u razgovoru za Marker član RIK-a Jovica Todorović.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.