Usvojeni predlozi teksta dva medijska zakona - dobre izmene skupo plaćene (VIDEO)

Vlada Srbije je u petak, 20. oktobra, usvojila predlog teksta dva krovna medijska zakona. Međutim, usvojenim nisu svi zadovoljni. Dok vlast tvrdi da predloženi zakoni garantuju slobodu mišljenja, izražavanja i slobodu medija, medijska udruženja izražavaju bojazan da izmene zakona vode još većoj državnoj kontroli.

Mediji. Ilustracija, foto: Srđan Ilić

Posle višegodišnjeg rada, dva od tri medijska zakona čija je izmena predviđena Medijskom strategijom za period 2020-2025, uskoro bi trebalo da stignu pred poslanike. Medijska udruženja navode da su dobre izmene skupo plaćene.

"Vi u jednom momentu kroz ove predloge novih propisa vidite da je suštinski jedno ozbiljno nazadovanja iako su se radne grupe oko nekih stvari dogovorile, ipak su doneta neka druga rešenja. Pored tih pozitivnih promena, suštinski deluje da je ovo dobro osmišljeno i to je sad moji lični stav kao neko ko je učestvovao u tim procesima, da bi se jedna nezadovoljna strana zadovoljila određenim rešenjima i prihvatila i na taj način odrekla - odnosno prihvatila određena poboljšanja nauštrb nekih krupnih promena koje zapravo shvatate da nas vraćaju u neki period od recimo pre 12 i 13 godina", izjavio je za Marker Rade Đurić iz Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS).

Izmene Zakona o javnom informisanju predviđaju i da će Savet za štampu biti samoregulatorno telo nadležno za štampane i onlajn medije i prvi put, kao takvo, naći će se u pravnom okviru.  

"Sve vreme smo zapravo insistirali na tome da Savet za štampu bude u zakonu kako bismo mogli da utičemo na to da država prestane da finansira medije koji ne rade u skladu sa profesionalnim standardima. Ukoliko ostane u zakonu, opet kažemo nadam se da neće biti promenjen u Skupštini i to je rešenje, to jeste dobro i to jeste pomak u odnosu na ono što smo do sada imali. A to je da je ta odredba postojala u podzakonskom aktu, da se selektivno primenjivala, odnosno uglavnom nije. Sada će biti obavezujuća", izjavila je Marker Gordana Novaković iz Saveta za štampu.

Burnu raspravu u javnosti izazvale su i izmene Zakona o elektronskim medijima koji je predviđao da se operaterima naplaćuje za emitovanje televizija sa nacionalnim frekvencijama, a koliko će to koštati određivao bi REM, ukoliko se prethodno sami ne dogovore. Ipak, sporna tačka izbačena je iz zakonskog predloga posle konsultacija sa predstavnicima OEBS-a.


Tačka o kojoj se najviše debatovalo jeste ona o tome ko sme da osniva medije.

"Zaista ono što je problematično jeste pre svega taj jedan pravni haos koji mi se čini da će nastati i nešto kao otvaranje Pandorine kutije. Ne samo Telekom, ne samo što će Telekom i učešće Telekoma i njegov ulazak zasnovati nelojalnu konkurenciju, nego mi se čini da će to otvoriti mogućnost i za druga javna preduzeća koja na sličan način obavljaju delatnost od opšteg interesa da krenu da osnivaju na različitim novinama svoje televizije i na taj način potpuno i nelojalno da koriste državni budžet i sredstva iz budžeta i da naravno na taj način ugrožavaju one koji bi im bili do neke mere ravnopravni takmaci na samom tržištu", kazao je Đurić. 

Uprkos tome, Vlada Srbije zadovoljna je dogovorenim. Pohvale su stigle i od evropskog komesara za proširenje Olivera Varheljija. 

"Predloženim zakonima definišu se garancije slobode javnog informisanja, zabrana diskriminacije, ugrožavanja slobodnog protoka informacija, kao i vršenja pritisaka, pretnji ili ucenjivanja medijskih radnika. Posebna pažnja posvećuje se i kažnjavanju nasilja nad novinarima, zaštiti medijskog pluralizma i zabrani monopola u oblasti javnog informisanja. Takođe, dokumentom su obuhvaćene i posebne obaveze ustanova javnih medijskih servisa i drugih medija koji pružaju usluge po načelima javnih medijskih servisa, u pogledu pravovremenog i nepristrasnog izveštavanja i kvaliteta usluga", navela je Vlada Srbije.

Ukoliko predloženi Zakoni ne budu izmenjeni amandmanima u parlamentu, Zakon o elektronskim medijima predvideo je da se godinu dana posle početka primene zakona raspusti Savet REM-a i izaberu novi članovi.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.