Više tužilaštvo: Novopostavljeni tužioci prošli bezbednosnu proveru; kada - strogo poverljiv podatak (VIDEO)
U većini zemalja sveta, među kojima je i Srbija, prvi u borbi protiv korupcije su tužioci. Osim integriteta, moraju da imaju veštine, mehanizme, pa i resurse da se bore sa tim problemom. Upravo sa tim ciljem, unutar viših tužilaštava u zemlji, od 2018. godine formiraju se posebna odeljenja u kojima rade obučeni tužioci. Pet godina kasnije, situacija je drugačija, bar u Beogradu - Iz Posebnog odeljenja, posle višegodišnjeg rada, zamenici tužioca se premeštaju, a na njihova mesta postavljaju oni iz Opšteg odeljenja, za koje viši tužilac tvrdi da imaju sva potrebna znanja i odobrenja.

Uz obećanje da je borba protiv korupcije sada i stvarni prioritet, izmenama zakona pre pet godina, u višim tužilaštvima osnovana su posebna odeljenja za suzbijanje korupcije. Krajem februara, to odeljenje u Beogradu, posle sprovedene istrage, daje nalog za hapšenje šest osoba, zbog sumnje da su oštetili EPS za oko sedam i po miliona dolara. Tu vest je, međutim, brzo zamenila druga - zamenica tužioca koja je vodila predmet prebačena je u drugo odeljenje, a uhapšene je saslušala - njena koleginica.
Premeštena tužiteljka Bojana Savović u emisiji Insajder "Minut do 12 za pravdu" objasnila je zbog čega je važno da isti tužilac koji je radio na predmetu vrši i ispitivanje privedenih.
"Izuzetno je važno da neko ko radi na nekim predmetima pogotovu na ovako složenim, mora postaviti određena pitanja tim licima. To su specifične taktike dobrih tužilaca ako zaista žele da izvedu predmet do uspešnog završetka, a to je do osuđujuće presude, mora da predstoji tome dobra priprema", rekla je Savović.
Ispostavilo se da je, od kako je prvi čovek Višeg tužilaštva Nenad Stefanović, pre nje, šest tužilaca iz tog, specijalizovanog odeljenja, već prebačeno u druga odeljenja. Na njihova mesta u Odeljenju za suzbijanje korupcije, odlukom Republičkog javnog tužioca, postavljeni su novi zamenici, koji su do tada radili u Opštem odeljenju. Na pitanje da li su pre imenovanja prošli bezbednosnu proveru, što je predviđeno zakonom, Više tužilaštvo u odgovoru Markeru samo navodi da je BIA sprovela bezbednosnu proveru za sve njih. Ne precizira kada, ali napominje da su to podaci koji ne mogu da se iznose u javnost.
"Svi podaci iz izveštaja koji nose oznaku strogo poverljivo su strogo poverljivi", navodi se u odgovoru Insajderu.
Osim bezbednosne provere, za rad u posebnim odeljenjima neophodno je da tužioci imaju znanje i posebne veštine. Te obuke od početka sprovodi Pravosudna akademija. Postoji osnovna obuka, koja se sprovodi u tri modela i traje devet dana, kao i specijalizovana obuka, u čemu Pravosudnoj akademiji neretko pomažu i međunarodne organizacije.
Direktor Pravosudne akademije Nenad Vujić objašnjava da su te obuke obezbeđivane uglavnom kroz ekspertsku podršku preko projekata Evropske unije.
"Vezano za finansijske istrage, na primer, odnosno veštine u finansijskim istragama, jer to nisu obuke, gde mi sad učimo članove zakona, nego veštinu upravljanja predmetom, građenje predmeta, građenje u tom udarnom timu čitavog jednog predmeta i tu onda recimo nam dolaze i eksperti iz Evrope, Europola, Europolisa", objašnjava Vujić.
Kako kažu, da prisustvuju obuci mogu da se prijave svi – od tužilaca opštih odeljenja, do članova posebnih odeljenja, pa sve do sudija i sudijskih pomoćnika.
"Od 2017. negde oko 680 ljudi je obuhvaćeno. Samo direktno vezano za ova odeljenja plus Tužilaštvo za organizovani kriminal od 2017. zaključno sa 2022. godinom oni su imali 131 obuku koja traje jedan dan, dva, tri dana, pa imamo obuke koje traju i pet dana jer jako su intezivne", dodaje Vujić.
Da li su na nekoj od tih obuka bili i zamenici tužioca koji su iz Opštih odeljenja došli na mesto premeštenih tužiteljki u Posebnom odeljenju Višeg tužilaštva, nije poznato. Komisija Apelacionog tužilaštva, koja ispituje kompetentnost tužilaca koji iz opšteg prelaze u posebno odeljenje, u odgovoru Markeru navodi da su i u tim slučajevima davali mišljenje - a na osnovu razgovora i uvida u njihove predmete. U Višem tužilaštvu tvrde da su izabrani - najbolji kandidati.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.