Vlast u Beogradu ne zanima Rezolucija Evropskog parlamenta (VIDEO)
Evropski parlament sutra usvaja Rezoluciju o izborima u Srbiji; vlast za nju nije zainteresovana dok, sa druge strane, opozicija sve nade polaže u nju i moguću međunarodnu istragu izbora. Nekoliko verzija teksta Rezolucije pojavljuje se ovih dana u medijima, ali tek danas evroparlamentarci usaglašavaju završni tekst koji će biti obelodanjen sutra, uoči glasanja u Parlamentu. Šta god da u njoj bude pisalo, odnosno eventualno bude zatraženo od Srbije, nije pravno obavezujuće.

Sutrašnjoj raspravi u Evropskom parlamentu u Strazburu o Rezoluciji o izborima 17. decembra, prisustvovaće i predstavnici opozicionih stranaka iz Srbije. Sa druge strane, predsednica Vlade u tehničkom mandatu ocenjuje da u Rezoluciji Evropskog parlamenta – koja zvanično još nije objavljena - nema argumenata:
“To vam je rezolucija na osnovu argumenata radio Mileve, eto tako... ja sam čuo, postoji optužba, 'Srbija protiv nasilja' je rekla... eto to", rekla je Ana Brnabić, predsednica Vlade u tehničkom mandatu.
U Evropskom parlamentu, koji broji 705 poslanika, ima sedam poslaničkih klubova. Najveća stranka je Evropska narodna partija, sa gotovo 200 poslanika, iz čijih redova dolazi i izvestilac za Srbiju Vladimir Bilčik koji je u poslednjih mesec dana davao različite izjave ali je, generalno, imao blagonaklon stav prema vlastima u Beogradu. U Evropskom parlamentu su zastupljene i partije Zelenih, Levice, Obnovimo Evropu, socijalista i demokrata; namere nekih od njih su, kako kaže predsednik Srbije – jasne, pa u miru čeka Rezoluciju.
"Kad bih Vam pošteno rekao nisam naročito ni zainteresovan za to, šta će da bude preporuka i odluka... Većinu tamo drže zeleni ili crveni kako ih mi nazivamo ili zeleni i žuti kako god hoćete i dodajte im i ove Rinju ili kako se već zovu, uvek će donositi neke preporuke protiv Srbije. Zahvalićemo im i reći da smo razumeli sve što su imali da kažu i nastaviti svojim putem. Putem slobode, nezavisnosti, istine i budućnosti Srbije. Tako da, ne mogu da vam objasnim koliko sam se nasekirao i koliko neću da spavam do osmog, devetog ili kog već datuma", rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, nedavno u Skoplju.
Srbija je prihvatila da decembarske izbore nadgledaju međunarodni posmatrači, koje su predstavnici vlasti kritikovali na društvenim mrežama, čim su posmatrači, neposredno posle izbora, govorili o brojnim nepravilnostima.
Opozicija je tim povodom uložila više žalbi, pa i poslednjoj instanci - Ustavnom sudu, koji još nije reagovao. Sva je prilika da će, pre najviše sudske instance u Srbiji reagovati Evropski parlament, Rezolucijom koja nije pravno obavezujuća. Ali, ona može da ima političku težinu. Naime, evropski parlamentarci rezolucijama mogu da predlože Evropskoj komisiji i Savetu Evrope da preduzmu određene korake prema Srbiji, ali te institucije samostalno odlučuju da li će i šta prihvatiti.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.