Alabar o ulaganjima u projekat „Beograd na vodi”: Nije reč samo o novcu...
Koliko novca su građani Srbije dali za Beograd na vodi nije i dalje poznato, a na to pitanje danas nisu odgovorili niti predsednik Srbije Aleksandar Vučić, niti Muhamed Alabar, prvi čovek kompanije Igl Hils iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koja je investitor projekta odgovarajući na pitanja tokom posete gradilištu tržnog centra "Galerija Beograd" u okviru projekta Beograd na vodi.

Alabar je ponovio da će u Beograd na vodi do završetka projekta biti uloženo oko 3,5 milijardi dolara, a da je do sada u izgradnju uloženo 300 miliona dolara i još 200 miliona dolara u tržni centar, dok je predsednik Srbije konstatovao da je 32 odsto naselja "javno" i da je njegova sadašnja vrednost “10.000 puta veća od one koja je bila pre sedam godina”.
“Ne radi se ovde samo o novcu, da li je tu 300 miliona odvojeno za investicije ili 200 miliona koliko je uloženo u ovaj tržni centar. Tu nije samo reč o radnim mestima koja su otvorena za izgradnju ovog tržnog centra već i koliko će ostati radnih mesta za kasnije”, rekao je Alabar.
Alabar navodi da je reč o 1.000 novih radnih mesta, ali i da i o svim koristima koje će vlada i grad Beograd imati od naplate poreza i drugih prihoda.
Ugovor o realizaciji projekta "Beograd na vodi" na desnoj obali Save u centu Beograda, u vrednosti oko 3,5 milijardi evra, potpisali su aprila 2015. godine predstavnici Vlade Srbije i kompanije Igl hils.
Tim ugovorom su predviđena su zajednička ulaganja na lokaciji od oko 177 hektara gde će biti nekoliko stambenih zgrada i hotela, tržni centar i Kula "Beograd" visoka 168 metara.
Zemljište na kojem se gradi “Beograd na vodi" dato je investitoru u zakup na 99 godina, a Srbija je umesto novca od naknade dobila 32 odsto udela u preduzeću "Beograd na vodi". Međutim, pitanje je šta ova odredba u praksi znači s obzirom na to da investitor kada na zemljištu izgradi zgradu, prema Ugovoru, postaje i vlasnik dela zemljišta na kom je zgrada izgrađena.
Siniša Mali, tadašnji gradonačelnik Beograda je govoreći o zakupu zemljišta u emisiji Insajder bez ograničenja nije video ništa neobično.
“Imate zakup s naknadom i zakup bez naknade. Bilo je pitanje poverenja s investitorom da li da zakup... da li da imamo bilo kakvu naknadu ili da s njim budemo suvlasnici projekta Beograd na vodi. Strateški za nas je poruka veoma važna da Republika Srbija stoji iza ovog projekta i mi smo na ime zakupa dobili 32 odsto vlasništva u preduzeću i 32 posto profita od ovog projekta”, rekao je Siniša Mali.
Za eksproprijaciju objekata i zemljišta koji se nalaze na prostoru "Beograda na vodi" iz državnog budžeta prema podacima do kojih je došao Insajder, do sredine prošle godine izdvojeno je oko 5,9 milijardi dinara ili oko 50,1 milion evra. Prema istraživanju novinara Insajdera, samo je za kompaniju BAS, koja će zbog tog projekta biti prinuđena da seli autobusku stanicu na Novi Beograd izdvojeno oko 10,9 miliona evra.
Nepoznato je i koliko su država i grad Beograd odvojili za raščišćavanje terena i izgradnju infrastrukture.
Kako je danas rekao predsednik Srbije sa lokacije "Beograda na vodi" uklonjena su 573 objekta.
Sam projekat Vlada Srbije na čijem je čelu u tom trenutku bio Aleksandar Vučić, 2015. je proglasila od nacionalnog značaja usvojivši leks specijalis – poseban zakon kojim se reguliše gradnja projekta Beograd na vodi nezavisno od važećeg zakonodavstva - ne podleže javnim nabavkama, javnim tenderima, javnim nadmetanjima ili drugim postupcima predviđenim zakonima Srbije.
Arapska firma Igl Hils ima obavezu da uloži 150 miliona evra i obezbedi kredit u istom iznosu. S druge strane, Srbija ulaže zemljište od 100 hektara, ima obavezu raščišćavanja celog područja i obavezu izgradnje infrastrukture.
U biografiji Muhameda Alabara koju su objavljivali mediji navodi se da je rođen 1956. i da se probijao do državnog vrha radeći u centralnj banci UAE i Vladinoj kancelariji u Singapuru, gde je radio u odeljenju za ekonomski razvoj. U tom periodu postao je blizak vladaru Dubaija, šeiku Muhamedu bin Rašidu al Maktumu. Kasnije se osniva firma EMAR, u kojoj država ima 29 odsto udela, a Muhamed Alabar je predsednik UO kompanije. EMAR jeste velika kompanija koja je izgradila veliki deo Dubaija. Međutim, ta firma ne gradi Beograd na vodi.
Prema istraživanju novinara redakcije Insajder, arapsku firmu Eagle Hills zbog projekta Beograd na vodi, Muhamed Alabar osnovao je u maju 2014.
Govoreći u emisiji Insajdera Beograd na vodi tadašnji gradonačelnik Beograda Siniša Mali to je obrazoložio projektinim finansiranjem.
“Iza projekata stoje gospodin Alabar i njegova velika firma, koja je inače i garant celog projekta. Firma koja ima više od dve milijarde dolara samo imovine i koja radi sve njegove projekte po svetu... a za svaki pojedini projekat uvek se formira posebno pravno lice, to je tzv. projektno finansiranje, da ne ulazimo sad u detalje. Tako je isto i Eagle Hills, koji je napravljen samo za investiranje u Srbiju”, naveo je Siniša Mali.
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.