EU izrazila zabrinutost zbog proterivanja hrvatskih državljana iz Srbije
Evropska unija je danas izrazila zabrinutost zbog proterivanja državljana Hrvatske iz Srbije koja ih je optužila da predstavljaju bezbednosni rizik jer su podržali proteste studenata i građana.

"Zabrinuti smo zbog informacija koje govore o slučajevima proterivanja državljana EU", rekao je portparol Evropske komisije Gijom Mersije na pitanje novinara iz Hrvatske u Briselu.
Mere u interesu nacionalne bezbednosti "treba da budu u skladu s pravnim okvirom Srbije", ali uz poštovanje "međunarodnih normi ljudskih prava", rekao je on.
Takve mere, rekao je, ne treba da rezultiraju ograničenjem slobode pojedinaca, uključujući strane državljane.
"Pratimo situaciju i nećemo oklevati da našu zabrinutost prenesemo vlastima Srbije na najvišem nivou ako je potrebno", rekao je portparol.
Prema navodima Ministarstva spoljnih poslova Hrvatske, Srbija je proterala više od deset hrvatskih državljana u poslednja tri meseca, od kojih troje poslednjih dana, što je za Insajder potvrdio ambasador Hrvatske u Srbiji Hidajet Biščević. Proterane osobe, od kojih neke godinama žive u Srbiji, izrazlie su preko društvenih mreža podršku tim demonstracijama, rekao je ranije Biščević.
Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je da je proterivanje državljanke Hrvatske iz Srbije nedopustiva praksa koju prate insinuacije da se hrvatski državljani mešaju u unutrašnja pitanja Srbije, zbog čega je Zagreb uložio protestnu notu i o svemu obavestio Evropsku uniju.
Ministar spoljnih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman je juče izjavio da očekuje reakciju Brisela na proterivanje hrvatskih državljana iz Srbije i ocenio da postupanje zvaničnog Beograda nije u duhu dobrosusedskih odnosa.
"Svaka zemlja koja ima aspiraciju za članstvo u EU apsolutno treba da prihvati i sve vrednosti EU, a sloboda kretanja je jedna od temeljnih sloboda EU-a", rekao je Grlić Radman novinarima u Zagrebu.
Hrvatska državljanka Arien Stojanović Ivković rekla je juče za Insajder da je njen advokat uložio žalbu Upravnom sudu na rešenje o njenom proterivanju koje su 8. aprila donele srpske vlasti. Stojanović Ivković kaže da može samo da pretpostavi da je uzrok proterivanja podrška protestima na društvenim mrežama, gde je ujedno osudila ulazak predsednika u jedinicu intenzivnog lečenja.
Ona živi u Beogradu živi već 12 godina, gde je završila Medicinski fakultet, udala se za srpskog državljana i rodila dete. Trenutno radi u osiguravajućoj kući za procenu rizika od telesnih povreda, a u Srbiji boravi na osnovu radne vize.
Grupa od 46 nevladinih organizacija (G46) Foruma za bezbednost i demokratiju zatražila je poništenje odluke o proterivanju hrvatske državljanke Arien Stojanović Ivković. NVO su ocenile da takva odluka predstavlja nastavak prakse primene pravnog nasilja prema strancima koji legalno borave u Srbiji, kojom ih kažnjava lišavnjem njihovih zakonskih prava zbog slobodnog uživanja ustavnog prava na slobodu misli i izražavanja.
Izvor: Beta, Insajder