Carinski rat se nastavlja: Kina povećava carine za 84 odsto; Tramp tvrdi da ga svet moli za dogovor
Kineske vlasti saopštile su danas da će podići carine na američke proizvode na 84 odsto, umesto na prvobitno planiranih 34 odsto, u novom zaoštravanju trgovinskog rata između Pekinga i Vašingtona.

"Dodatna carinska stopa biće podignuta sa 34 odsto na 84 odsto" i stupa na snagu sutra u 12:01 po kineskom vremenu (4.01 GMT), navodi se u saopštenju kineskog Ministarstva trgovine.
Carine na robu koja ulazi u SAD iz nekoliko zemalja, posle novog povećanja prošlog vikenda, ponovo su porasle.
Kineski proizvodi, koji su prvenstveno ciljani tim merama, podležu dodatnim carinama od 104 odsto.
"Sjedinjene Države i dalje nameću carine i vrše maksimalan pritisak na Kinu, čemu se Kina čvrsto protivi, ali nikada neće prihvatiti takvo maltretiranje", rekao je u danas portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lin Đian.
On je na dnevnom brifingu za novinare, komentarišući o najavu SAD da će uvesti carine od 104 posto na kinesku robu, rekao da se kineskom narodu ne može oduzeti legitimno pravo na razvoj, a da su suverenitet, sigurnost i razvojni interesi Kine nepovredivi.
Kina će nastaviti da preduzimati odlučne i snažne mere kako bi zaštitila svoja legitimna prava i interese. Ako Sjedinjene Države stvarno žele da reše problem dijalogom i pregovorima, trebalo bi da pokašu stav jednakosti, poštovanja i reciprociteta, dodao je Lin.
On je najavio spremnost Kine da se bori u carinskom i trgoviskom ratu.
"Ako su Sjedinjene Države odlučne za vođenje carinskog ili trgovinskog rata, Kina je spremna da se bori se do kraja", poručio je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova.
Tramp: Zovu me lideri iz sveta i mole za dogovor
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da zna šta radi kada uvodi carine, kao i da ga zovu lideri iz celog sveta i mole za dogovor i sastanak "ljubeći ga u pozadinu".
Tramp je na večeri Nacionalnog republikanskog kongresnog komiteta u Vašingtonu u utorak hvalio svoj plan o uvođenju carina i ponovio da su Sjedinjene Američke Države u prošlosti bile opljačkane zbog stranih carina, navodeći da on stavlja tačku na to.
"Te zemlje nas zovu, i ljube me u pozadinu i pokušavaju da se dogovore o carinama. Oni su zaista očajni u pokušaju da postignu dogovor", rekao je Tramp sinoć tokom svog 90-minutnog obraćanja u Vašingtonu, preneo je Independent.
Tramp je zatim citirao pojedine zemlje koje pokušavaju da postignu dogovor o carinama: "Molim vas, gospodine, postignite dogovor. Uradiću bilo šta, gospodine".
Uprkos njegovim tvrdnjama, zemlje poput Kine i Kanade pokrenule su recipročne carine na američke proizvode. Tramp je ponovio da su SAD u prošlosti bile opljačkane zbog stranih carina, navodeći da on stavlja tačku na to.
Nove carine koje SAD uvode zemljama širom sveta, uključujući i onu od 104 odsto prema Kini, stupile su danas na snagu.
Pored visokih nameta Pekingu, SAD su uvele carine na uvoz iz desetina drugih zemalja, uključujući, 46 odsto za Vijetnam, 32 odsto za Tajvan, 25 odsto za Južnu Koreju, 24 odsto na uvoz iz Japana, 20 odsto za sve zemlje Evropske unije.
Američki predsednik je tokom govora istakao da su prvih 100 dana njegovog mandata bili "najuspešniji u istoriji te zemlje" dodajući da su sada stvoreni uslovi za "veliku pobedu" republikanaca na predstojećim izborima.
Ipak, mnogi ekonomisti i stručnjaci smatraju da bi ta politika mogla da izazove inflaciju i da ugroze status Amerike kao vodeće svetske ekonomije.
Tramp je takođe kritikovao neke republikanske kolege koji pokušavaju da ograniče predsednička ovlašćenja u vezi s carinama.
Među njima su i članovi Predstavničkog doma koji podržavaju zakon koji bi ograničio trajanje carina na 60 dana bez odobrenja Kongresa.
"Vidim neke buntovnike republikance, koji žele da se istaknu i kažu: ‘Mislim da bi Kongres trebalo da preuzme pregovore’. Da vam kažem, vi ne pregovarate kao ja", rekao je Tramp.
On je takođe najavio nove carine na uvezene farmaceutske proizvode, pokušavajući da natera kompanije da premeste proizvodnju u SAD.
Izvor: Beta/FoNet/Tanjug