Nakon Trampove objave o carinama pale deonice auto-kompanija; Reagovali Kanada, Japan i EU
Kanada će uskoro odgovoriti na nove carine na uvozna vozila koje je najavio američki predsednik Donald Tramp i mogla bi uvesti recipročne mere protiv Sjedinjenih Država, izjavio je kanadski premijer Mark Karni. On je komentarisao Trampovu odluku da od aprila uvede carine od 25 odsto na uvoz automobila.

Karni je ocenio da je potez Vašingtona “direktan napad“ i najavio da će u četvrtak sazvati hitan sastanak Vlade kako bi se donela odluka o odgovoru.
“Branićemo naše radnike, naše kompanije i našu zemlju – i to zajedno“, rekao je kanadski premijer.
Ove carine mogle bi ozbiljno ugroziti visoko povezanu severnoameričku automobilsku industriju.
Kanada je već pripremila paket uzvratnih carina u vrednosti od 155 milijardi kanadskih dolara, koje će biti uvedene postepeno, u zavisnosti od daljih koraka američke administracije.
Na pitanje kada će Kanada konkretno reagovati, Karni je rekao: “To će se desiti uskoro. Imamo razne opcije i možemo uvesti kontramere.“
Japanski premijer: Da li SAD treba da uvode iste carine svim zemljama?
Istovremeno, japanski premijer Šigeru Išiba poručio je da Tokio “razmatra sve opcije“.
Govoreći u parlamentu, Išiba je podsetio na značajna japanska ulaganja u Sjedinjene Države i činjenicu da tamo otvara radna mesta.
“Japan je najveći investitor u američku ekonomiju, pa se postavlja pitanje da li ima smisla da Vašington uvodi jedinstvene carine svim državama. To smo jasno istakli i nastavićemo da insistiramo na tome“, naglasio je.
Analitičari upozoravaju da bi ovaj potez mogao naneti ozbiljan udarac japanskoj privredi, s obzirom na njenu veliku zavisnost od izvoza automobila u SAD. Tokom 2024. godine, automobili su činili 28,3 odsto ukupnog japanskog izvoza u Ameriku, što je najveći procenat među svim izvoznim proizvodima.
“Moramo doneti odluku u skladu sa nacionalnim interesima Japana. Razmatramo sve opcije kako bismo pronašli najefikasniji odgovor“, rekao je Išiba, ne iznoseći detalje o mogućim merama koje Tokio može preduzeti.
Pad deonica
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen takođe je izrazila nezadovoljstvo Trampovom najavom.
“Duboko žalim zbog odluke SAD da uvede carine na automobile. Carine su porezi – loše za kompanije, a još gore za potrošače, kako u Americi, tako i u EU. Evropska unija će nastaviti da traži rešenja kroz pregovore, ali će istovremeno štititi svoje ekonomske interese“, napisala je na mreži X.
Najava carina pogodila je i američke i globalne proizvođače automobila.
Deonice General Motorsa pale su za osam odsto u post-trgovanju, dok su deonice Forda i Stellantisa (matične kompanije Chryslera) izgubile oko 4,5 odsto vrednosti.
Slično je bilo i u Aziji, gde su deonice Toyote, Honde i Hyundaija oslabile za oko tri odsto.
Kina odbila Trampovu ponudu o carinskim olakšicama u zamenu za prodaju TikToka
Kina je odbila danas ponudu predsednika SAD Donalda Trampa da bi joj dao carinske ustupke u zamenu za prodaju aplikacije TikTok, u vlasništvu kineske firme Bajtdens, nekineskom kupcu.
TikTok je pod pretnjom zabrane u SAD ako njegova matična kineska kompanija Bajtdens ne prihvati da proda svoj udeo u američkim aktivnostima.
"Kada je reč o TikToku, Kina je izrazila svoj stav više puta. Stav Kine protiv uvođenja dodatnih carina je takođe koherentan i jasan", rekao je Guo Diakun, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova.
Američki predsednik Donald Tramp sinoć je rekao je da bi mogao da smanji carine Kini da pomogne da se zaključi sporazum o prodaji TikToka, koji je pod pretnjom zabrane u SAD.
"Kina će morati da odigra ulogu (u prodaji aplikacije), oni će možda morati da to odobre, i to će uraditi, možda ću im dati malo smanjenje carina", rekao je Tramp sinoć govoreći u Beloj kući.
On je to izjavio juče kada je najavio nove uvozne carine od 25 odsto na sve automobile i automobilske delove koji ulaze u SAD. Te carine su se nadovezale na dugi spisak carina koje američki predsednik koristi u svojim trgovinskim i političkim pregovorima sa drugim zemljama, piše Frans pres.
U slučaju kineskih električnih automobila koji su već pod carinama od 100 odsto od avgusta 2024, to će podići carine na 125 odsto.
"Imaćemo neku vrstu sporazuma o zadržavanju TikToka u SAD", rekao je Tramp.
On je odmah po inauguraciji 20. januara odobrio odlaganje od 75 dana, do 5. aprila, matičnoj kompaniji TikToka Bajtdensu da postigne dogovor o prodaji svojih američkih aktivnosti.
Po isteku tog roka, ako ne bude prodata, ta vrlo popularna platforma će biti zabranjena u SAD, gde ima 170 miliona korisnika, na osnovu zakona izglasanog prošle godine za vreme administracije Džoa Bajdena, a pozivajući se na zaštitu nacionalne bezbednosti zemlje.
Tramp je rekao da je spreman i da produži rok za pronalaženje nekineskog kupca za tu platformu.
On je rekao da očekuje da se makar obrisi sporazuma vide do produženg roka za to, od 5. aprila.
Najveća teškoća oko finaliziranja dogovora o prodaji TikToka, koji je vredan desetina milijardi dolara, uvek je bilo obezbeđenje pristanka Pekinga, piše Bi-Bi-Si (BBC).
SAD su ovog meseca povećale carine na sav uvoz iz Kine na 20 odsto. Time su udvostručene carine za kineske proizvode koje je Tramp uveo toj zemlji 4. februara. Carine od 10 odsto udvostručene su na 20 odsto 4. marta.
Kina poziva SAD da se vrate na dijalog sa Pekingom što je pre moguće.
Izvor: Index, Beta