Plenković: Proterivanje državljanke Hrvatske nedopustiva praksa; Grlić Radman: Očekujemo reakciju Brisela (VIDEO)
Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je danas da je proterivanje državljanke Hrvatske iz Srbije nedopustiva praksa koju prate insinuacije da se hrvatski državljani mešaju u unutrašnja pitanja Srbije, zbog čega je Zagreb uložio protestnu notu i o svemu obavestio Evropsku uniju. Oglasio se i hrvatski ministar spoljnih poslova Gordan Grlić Radman, koji je istakao da Hrvatska očekuje reakciju Brisela, navodeći da zemlje kandidatkinje za pristupanje Evropskoj uniji "treba da prihvati i sve vrednosti EU", među kojima je i sloboda kretanja.

Grlić Radman je, odgovarajući na pitanje novinara, rekao da Hrvatska očekuje reakciju Brisela "jer je Hrvatska članica Evropske unije i deli iste vrednosti", javlja agencija Hina.
"Svaka zemlja koja ima aspiraciju da ostvari članstvo u EU apsolutno treba da prihvati i sve vrednosti Unije. Pre svega, vladavinu prava, temeljna prava i slobode, a sloboda kretanja je jedna od temeljnih sloboda EU", poručio je hrvatski šef diplomatije, naglasivši da zemlje-kandidati treba da postignu i "stopostotnu usklađenost spoljne politike sa evropskom spoljnom i bezbednosnom politikom".
Iskazao je zabrinutost zbog takvog postupanja jer to nije jedan izdvojeni slučaj, nego su u poslednjih nekoliko meseci zabeležena 32 slučaja - što proterivanja, što sprečavanja ulaska u Republiku Srbiju".
On je ocenio da takvih događaja možda ima i više "jer nije svaki hrvatski državljanin dužan o tome obavestiti hrvatske vlasti".
Ponovio je da se takvi postupci ne očekuje od jedne zemlje kandidatkinje za članstvo u EU.
"Očekuje se upravo razvijanje i promovisanje dobrosusedskih odnosa, a ovde se ovim činom zapravo (to) ne pokazuje", poručio je hrvatskih šef diplomatije.
Grlić-Radman nije hteo da komentariše da li u tim postupcima vidi direktnu odgovornost predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali je rekao kako je "sigurno da su uključene vlasti".
On je naveo da na ranije protestne note koje je Hrvatska uputila Srbiji, Beograd nije pružio "službeni odgovor" i da su stoga obavestili predstavnika delegacije EU u Beogradu i Evropsku službu za spoljne poslove.
Ministar je ocenio da je proterivanje čin "koji ne odražava karakter dobrih odnosa".
"Ne znamo koji su zaista stvarni razlozi proterivanja budući da u tim nalozima za napuštanje zemlje nije navedeno objašnjenje, odnosno razlog, tako da smo i to tražili u noti, da nam se objasni zbog čega te osobe predstavljaju sigurnosnu pretnju za Srbiju", naglasio je Hrvatski ministar spoljnih i evropskih poslova.
I Plenković je danas naveo da je o svemu obaveštena i Evropska unija, te da Hrvatska očekuje odgovor na ovaj diplomatski incident.
"Tražimo razrešenje od srpskih vlasti, Hrvatska osuđuje ovakvo ponašanje, a Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova uložilo je protestnu notu", naglasio je Plenković u uvodnoj reči na sednici hrvatske vlade, javlja HRT.
NKEU upozorava: Kršenje evropskih i ljudskih prava
Nacionalni konvent o Evropskoj uniji (NKEU) osudio je represivne mere organa vlasti u Srbiji prema građanima i stranim državljanima koji učestvuju ili pružaju podršku protestima, posebno ukazujući na neopravdane i pravno neutemeljene deportacije, od kojih neki poseduju validne dugogodišnje dozvole za boravak u Srbiji.
Prema oceni NKEU, te prakse predstavljaju grubo kršenje osnovnih ljudskih prava i direktno su suprotstavljene obavezama koje je Srbija preuzela u okviru procesa evropskih integracija, kao i međunarodnih konvencija koje garantuju slobodu izražavanja i okupljanja.
Nacionalni konvent o Evropskoj uniji poziva nadležne institucije da odmah prekinu sve oblike represije, zastrašivanja i kršenja prava građana, uključujući i poništavanje svih nezakonitih odluka o zabrani ulaska i deportacijama, kao i da obezbede pravnu sigurnost i transparentnost u postupanju prema stranim državljanima.
U saopštenju NKEU ukazuje da proces evropskih integracija ne može biti kredibilan ukoliko se u praksi urušavaju temelji vladavine prava i ako se institucije koriste za obračun sa neistomišljenicima.
"Dosadašnje slične prakse prema stranim državljanima već su se štetno odrazile na ekonomsku i međunarodnu saradnju Srbije. Zbog toga njihova dalja primena nije samo pitanje ljudskih prava, već suštinskog političkog opredeljenja o budućnosti evropskog puta Srbije", poručio je NKEU.
Podestimo, ambasador Hrvatske u Srbiji Hidajet Biščević potvrdio je juče za Insajder da je Srbija donela odluku o proterivanju hrvatske državljanke Arien Stojanović Ivković, ističući da je to četvrti takav slučaj u protekla tri dana. Biščević dodaje da je u poslednja tri meseca proterano petnaestak hrvatskih državljana iz Srbije, napominjući da Hrvatska zbog toga priprema protestnu notu.
Izvor: FoNet