Trampove carine stupile na snagu: Srbiji 37, Kini čak 104 odsto

Nove carine koje Sjedinjene Američke Države (SAD) uvode zemljama širom sveta stupile su na snagu od ponoći. Carine na uvoz robe iz Srbije povećale su se na 37 odsto, dok je najveći procenat dobila Kina - od 104 odsto. Uprkos kritikama širom sveta, predsednik Donald Tramp izjavio je da "zna šta radi" uvođenjem carina.

Predsednik Donald Tramp. Foto: Tanjug/Pool via AP

Tramp je na večeri Nacionalnog republikanskog kongresnog komiteta u Vašingtonu u utorak hvalio svoj plan o uvođenju carina, navodeći da ga lideri iz velikog broja zemalja, kako tvrdi, zovu i mole za dogovor u vezi sa tarifama, prenela je televizija ABC njuz.

On je ponovio da su SAD u prošlosti bile, kako kaže, opljačkane zbog stranih carina, navodeći da on "stavlja tačku na to".

Pored visokih nameta Pekingu, SAD su uvele carine na uvoz iz desetina drugih zemalja, uključujući, 46 odsto za Vijetnam, 32 odsto za Tajvan, 25 odsto za Južnu Koreju, 24 odsto na uvoz iz Japana, 20 odsto za sve zemlje Evropske unije.

Prema Trampovom planu, carina na kineski uvoz prvobitno je bila postavljena na 34 odsto, a uz postojeću carinu od 20 odsto za Kinu, to je dovelo do ukupne stope na 54 odsto, prenosi AP.


Nakon što su kineski zvaničnici najavili recipročne mere, Bela kuća je saopštila da će SAD povećati ukupnu stopu na kineski uvoz za još 50 odsto - čime sad ona iznosi ukupno 104 odsto.

Prva faza Trampovih carinskih mera - osnovne stope od 10 odsto na uvoz iz skoro svih trgovinskih partnera SAD - stupila je na snagu u subotu rano ujutru.

Stručnjaci za Insajder: Carine će najviše uticati na izvoznike

Komentarišući ovu Trampovu odluku, ekonomista Dragomir Janković rekao je ranije za Insajder da će carine svakako uticati na srpsko tržište, ali da ga neće u potpunosti zatvoriti.

“Ja ne smatram da će se zatvoriti tržište, naravno da će uticati i na srpsko tržište. Srbija jeste u nepovoljnom položaju, možda više zbog toga što su carine u okruženju koje je uvela Amerika Kosovu, Crnoj Gori, Makedoniji  i Albaniji vrlo niske i bojim se da će to uticati u smislu stranih direktnih investicija koje su vezane za izvoz u Ameriku, da će se seliti na ta tržišta gde su manje carinske stope koje je Amerika uvela”, rekao je ekonomista Janković za Insajder. 


Slično je rekla i profesorka Ekonomskog fakulteta u Beogradu Jelena Žarković koja je na pitanje kako će 37 procenata uticati na dalju trgovinsku razmenu s Amerikom rekla da to „zavisi od ponašanja proizvođača“.

Kako je navela, postoje tri opcije. Jedna je da proizvođač odluči da deo tog tereta sam podnese, što znači da "mora da se smanji profit", druga da tih 37 odsto prebaci na američkog kupca tj. da za toliko poveća cenu svog proizvoda, a treća da pokuša da nađe drugo tržište. 

Komentarišući kontramere koje su najavili svetski lideri Žarković je rekla kaže da celokupna situacija „ne zvuči dobro“, te da se već priča o globalnoj recesiji.


Nadležno ministarstvo Vlade Srbije još uvek se nije oglasilo, kao ni sama Vlada.

Vlasnik Point Grupe Zoran Drakulić rekao je za Insajder da smatra da niko sa sigurnošću ne može da predvidi reakciju tih carina i dodao da kratkoročni efekti neće biti dobri, te da će se u budućnosti videti kako će to uticati na dolar i berzu.

Najlošiji scenario, kako tvrdi Drakulić, jeste pad izvoza za srpske izvoznike.

“Najlošiji mogući scenario je da nam padne izvoz, koji će sigurno pasti ove godine. Problemi u Evropi postoje i mi treba da napravimo strategiju. Šta ćemo mi kao Srbija da radimo? Mi nemamo strategiju u poslednjih 20 godina. To je problem Srbije. Ne treba mnogo da gledamo okolo, treba da vidimo šta možemo da uradimo da budemo samoodrživi”, zaključio je Zoran Drakulić.


Izvor: Tanjug, Insajder