Postignut sporazum na klimatskom samitu UN-a u Dubaiju
Na samitu UN COP28 u Dubaiju u četvrtak 13. decembra je usvojen sporazum kojim se države pozivaju da pređu sa fosilnih goriva na druge energente kako bi sprečili najgore efekte klimatskih promena.

Predsedavajući samita COP28 Sultan Al Džaber iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, saopštio je da je sporazum postignut, što je propraćeno gromkim aplauzom skoro 200 delegacija na samitu, prenosi BBC.
Na samitu Ujedinjenih nacija o klimi objavljen je jutros novi nacrt konačnog sporazuma u kojem se zemlje pozivaju da pređu sa upotrebe fosilnih goriva na druge vrste energenata u ovoj deceniji, ali da ih ne ukidaju, kao što su to tražile mnoge zemlje učesnice samita.
Ni na jednom prethodnom samitu UN o klimi, zemlje se nisu dogovorile o načinima za napuštanje korišćenja nafte, gasa i uglja.
U nacrtu sporazuma pozivaju se zemlje da preduzmu akcije za smanjivanje emisija gasova koji dovode do efekta staklene bašte, uključujući utrostručenje kapaciteta obnovljive energije na globalnom nivou i udvostručavanje svetske prosečne godišnje stope poboljšanja energetske efikasnosti do 2030. godine, preneo je Rojters.
Poziva se i na prelazak sa fosilnih goriva u ovoj deceniji da bi se do 2050. godine potpuno ukinula upotreba takve vrste goriva.
U nacrtu sporazuma zahteva se i značajno smanjenje emisije metana do 2030. godine, kao i postepeno ukidanje subvencija za fosilna goriva.
Norveški ministar za klimu i životnu sredinu Espen Bart Ejd rekao je da je to prvi put da se svet ujedinjuje u jasnom nacrtu o potrebi prelaska sa fosilnih goriva.
Politička direktorka i vodeći ekonomista Programa za klimu i energiju Unije zabrinutih naučnika (Union of Concerned Scientists), Rejčel Klitus, kazala je da novi nacrt sporazuma šalje snažan signal da svetski lideri prepoznaju da je nagli zaokret od fosilnih goriva ka čistoj energiji u ovoj deceniji. od suštinskog značaja za postizanje klimatskih ciljeva.
Izvor: Tanjug