Advokat porodice stradalih gardista: Komisija za rasvetljavanje smrti nije se sastala sedam godina (VIDEO)
Tri komisije, eskhumacija tela, domaća i strana veštačenja i dva različita zaključka. U jednom se tvrdi da su dvojica gardista 5. oktobra 2004, dok su bili na redovnoj straži u vojnom objektu Karaš na Točideru, ubijena. Drugi zaključak je da je reč o ubistvu i samoubistvu. I tako punih 19 godina. Roditelji stradalih gardista i javnost, skoro dve decenije traže od države i njenih institucija da odgovore na pitanje šta se desilo toga dana u kasarni Topčider. Odgovora nema, pa pravdu traže pred Sudom u Strazburu.

Ispred tajnog vojnog objekta Karaš i ovog 5. oktobra došao je Janko Jakovljević da ostavi cveće na mestu gde je pre 19 godina izgubio sina.
"Evo nadamo se i posle 19 godina. I nadamo se“, kaže Janko Jakovljević, otac Dragana Jakovljevića i dodaje da će se saznati nekada.
"Dočekaće naši sinovi, unuci, praunuci... da saznamo zašto su deca ubijena“, kaže Jakovljević.
Petog oktobra 2004. život je izgubio i pripadnik Gardijske brigade Dražen Milovanović iz Paraćina, koji je zajedno sa Jakovljevićem bio na straži u vojnom objektu Karaš.
Njegov brat Milomir Milovanović takođe je prisutan da bratu zapali sveću.
"Evo sad će 20 godina kako trpimo nepravdu , a moj brat dao za državu život“, kaže Milovanović.
Nakon što su se u prepodnevnim satima čuli pucnji u kasarni Topčider, pronađena su tela dvojice pripadnika Gardijske brigade. Slučaj odmah preuzima vojno pravosuđe koje u tom periodu nije pripadalo redovnom pravosuđu, već je bilo deo strukture tadašnje Vojske Srbije i Crne Gore.
Kompletnu istragu započinje vojni istražni sudija Vuk Tufegdžić koji je prošle godine govorio za Insajder.
"O tom vanrednom događaju ja sam obavešten oko 10 časova i tad mi je rečeno da se događaj desio oko 9 sati, obaveštan sam od strane vojne policije. Oni mi kažu da je došlo do upucavanja dva vojnika od kojih je jedan na licu mesta stradao. Ne kažu mi ni da li se radi o ubistvu ili samoubistvu. Kažu mi da su okolnosti nerazjašjašnjene“, svedočio je Tufegdžić.
Takve okolnosti traju do danas. Isti dokazi, iste informacije i dva različita zaključka. Dok vojne strukture ne odstupaju od tvrdnje da je u pitanju ubistvo i samoubistvo, državna komisija, formirana na inicijativu tadašnjeg ministra odrane Prvoslava Davinića, navodi da su gardisti ubijeni.
Otkriveno je i da je istraga bila nepotpuna – da objekat na dan ubistva nije prestresen, kao i da se olako prešlo preko izjave jednog svedoka da je ranjeni gardista Milovanović stigao da mu kaže da je pucano "iznutra“.
Insajder: "On prilazi vojniku Milovanoviću, koji je još živ, i pita ga da li je pucano spolja ili iznutra, i on kaže iznutra. Šta vama to iznutra govori. Znači vi tvrdite da je jedan vojnik ubio drugog pa sebe. Zar on ne bi rekao – pucao je Jakovljević. Zašto bi rekao iznutra?"
Tufegdžić: "Sad ću vas vratiti na početak. Mi da smo nešto krili i hteli da sakrijemo, Kovačević (svedok) bi rekao da je Milovanović rekao, Jakovljević je pucao u mene. Nismo!"
Insajder: "Kako mislite da ste hteli nešto da sakrijete?"
Tufegdžić: "Da je vojska kao organizacija htela nešto da sakrije, pa da li vi mislite da Kovačević ne bi ispričao ono što mu se kaže. Ispričao bi sigurno."
Usledilo je nekoliko superveštačenja i analize stranih stručnjaka. Većina je saglasna da je dvojicu vojnika neko ubio.
Uprkos tome, Više tužilaštvo slučaj već godinama drži u fazi predistrage.
Upravo zbog toga, 2013. godine, Ustavni sud Srbije presuđuje da je gardistima povređeno pravo na život, a porodicama pravo na pravično suđenje, i nalaže institucijama da ubrzaju rešavanje slučaja.
Deset godina kasnije, istraga nije ni pokrenuta. Zato su se zastupnici roditelja obratili Sudu u Strazburu koji je prošle godine prihvatio njihovu predstavku.
"Po pravilimo ovog suda u toku je faza postupka gde se traži stroga poverljivost. Mogu da kažem da se tiče oblasti iz Zaštita prava na život u formalnom smislu. To pravo zahteva da se sprovede efektivna, delotvorena i na zakonu zasnovana istraga“, kaže pravni zastupnik porodice stradalih gardista Predrag Savić.
I dok se čeka odluka Suda u Strazburu, već pet godina se čeka i da se sastane treća Komisija koju je država formirala.
Naime, uoči godišnjice stradanja gardista, 2016. godine, tadašnji predsednik Vlade Aleksandar Vučić primio je porodice gardista i pred kamerama najavio formiranje te komisije.
Njen član Aleksandar Đorđević, advokat porodice ubijenog gardiste, danas kaže – Komisija se do danas nije sastala.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.