Aleksandar Đokić za Svet i mi: Pitanje je da li su dogovori SAD i Rusije postignuti (VIDEO)
Trodnevni razgovori Amerikanaca, Rusa i Ukrajinaca u Saudijskoj Arabiji završeni su, do sada, najvećim iskorakom ka miru u trogodišnjem ratu. U zasebnim razgovorima sa Amerikancima, Rusi i Ukrajinci su pristali da prekinu borbe u Crnom moru, da osiguraju bezbednu plovidbu i prestanu da koriste komercijalne brodove u vojne svrhe. Ukrajina i Rusija su među najvećim izvoznicima žitarica i poljoprivrednog đubriva u svetu, međutim, borbe u Crnom moru su onemogućile trgovinu. Iako je prekid vatre dogovoren juče, on se još ne primenjuje. Politikolog Aleksandar Đokić, gostujući u emisiji Svet i mi na Insajder televiziji, istakao je da su mirovni pregovori zanimljivi od početka zbog toga što "nema nikakvog zaista pisanog traga kada se završi ta neka runda pregovora, a i Bela kuća i Kremlj izlaze sa različitim izjavama“, kao i da "od samog početka nikakvi ti dogovori nisu poštovani, ali pitanje je da li su i postignuti“.

"Tako da pregovori sve više liče na neki šou nego zaista na ozbiljne pregovore. Očigledno, šta god, ako je oročeno neko primirje ili delimično primirje koje obuhvata samo neke segmente, svejedno mora ne samo da postoji neki sporazum koji je potpisan, već mora da postoji, na primer, praćenje da li se taj sporazum ispunjava ili ne, pa sankcije ako se ne ispunjava, i tako da, znači mora da postoji neka vrsta odgovornosti, medijacije i tako dalje. Ovde mi ne vidimo ništa od toga, više vidimo Trampa koji je to pretvorio u neku vrstu rijalitija, i to kao da mi svi sada gledamo kroz male ekrane ili kroz telefone kako se odvijaju neki pregovori u jednom veoma ozbiljnom ratu koji je uništio, mislim, na različite načine, milione života. Sve to nekako deluje više kao nečija politička promocija, a opet više deluje, na kraju krajeva, i kao neka imperijalna strategija“, istakao je on.
Bela kuća je izašla sa saopštenjem da je primirje dogovoreno, dok je Kremlj izjavio da će primirje stupiti na snagu ukoliko se ukinu sankcije Roselhozbanke, koja je vezana za poljoprivredu. Naš sagovornik ističe i da obe strane ne ispunjavaju dogovoreno.
Na pitanje Insajdera, s obzirom na to da je u igri povratak na svetsko bankarsko tržište kroz omogućavanje ponovnog pristupa SWIFT-u, da li misli da je to ključ da se ovog puta Rusija pridržava onoga što je dogovoreno, odgovara da ovo što trenutno zahteva Rusija nije vraćanje u SWIFT.
"Nije to od tolike važnosti samo za ekonomiju koliko je bitno da Rusija krene da skida sankcije, barem delimično. Ako uradite taj prvi korak i skinete sankcije sa jednog sistema, vi onda vrlo lako možete da krenete tim putem i da vratite Rusiju opet u neki međunarodni sistem, što njima negde i jeste cilj. Baš Rusija pokušava da odigra na tu Trampovu kartu – on želi ovo, da kažemo, strateško približavanje Amerike i Rusije. I onda Rusija pokušava na neki način da podeli ove pregovore na dva koloseka. Jedan kolosek su pregovori između Amerike i Rusije, kako da oni naprave to neko partnerstvo na različitim tačkama. A drugi kolosek je zaustavljanje rata u Ukrajini. Jer, ako može da napreduje na prvom koloseku partnerstva s Amerikom, onda može da dobije bolje uslove oko rata u Ukrajini“, objasnio je Đokić.
Na pitanje Insajdera kakva je sada uloga EU u ovoj situaciji i može li da ojača svoju poziciju s obzirom na to da je Tramp manje-više isključio potpuno, odgovara da one imaju ekonomski, politički i vojni uticaj, kao i da Ukrajina "čeka možda neki trenutak kada će neke crvene linije Ukrajine biti ugrožene, da onda mogu nekako da istupaju“.
"Oni čekaju možda neki trenutak kada će neke crvene linije Ukrajine biti ugrožene, da onda mogu nekako da istupaju, a da ne prve, da ne talasaju previše dok ne dođe do najbitnijih stvari. A sada oni na neki način puštaju da se to odvija.
Evropska unija i pojedine značajne nacionalne države u Evropi imaju uticaj na to, imaju ekonomski uticaj, pa imaju i vojni uticaj, ali je on u prvom redu ekonomski i politički, i nije baš tako jednostavno. Tramp jeste, s jedne strane, marginalizovao EU u dosadašnjem pregovaračkom procesu, ali opet, bez njihove saradnje, bez saradnje Evrope, teško je postići nešto dugoročno. S druge strane, na neki način ih je i motivisao da preuzmu više odgovornosti, što je, mislim, pozitivno i za samu Evropu na duže staze“, rekao je on.
Sagovornik Insajdera veruje da "nećemo videti taj mir brzo, možda čak ne još ni ove godine“.
"Tako da nije to tako jednostavno. Treba i Rusija, da kažemo, da istroši neke svoje ofanzivne potencijale. Ukrajina takođe vaga da vidi koje su njene opcije, koliko će Evropa tu ostvariti svog uticaja. Konkretno sada na frontu nema nekih krupnih izmena, nema nekih katastrofalnih poraza za ukrajinsku stranu. Tako da je više Tramp lansirao neke narative da je Ukrajina u totalno nemoćnom stanju ili da su njene trupe opkoljene i tako dalje. Ali realnost nije bliska tome što je Tramp izlagao. On to radi da bi podupro svoje diplomatske poteze u pregovorima“, zaključio je politikolog Aleksandar Đokić.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.