Mijačić (NKEU) u Markeru: Ne očekujem da će Evropski plan biti potpisan, već da će mu dve strane dati političku podršku (VIDEO)

Koordinator Radne grupe Konventa za pristupanje EU za poglavlje 35 Dragiša Mijačić, izjavio je u "Marker razgovoru" da očekuje da predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Aljbin Kurti u Briselu formalno prihvate "Evropski plan za Kosovo i Srbiju", kao što su to pojedinačno učinili u Beogradu i Prištini. Mijačić je rekao da ne veruje da će taj dokument u Briselu biti formalno potpisan, već da će mu dve strane formalno dati "političku podršku."

Foto: Insajder

"Beograd ima crvene linije, ali ima ih i Priština. Ranije je predočen dokument koji nije bio konačan, a sada je formalizovan i traži se od obe strane da daju svoju saglasnost za taj dokument", kazao je Mijačić.

Na pitanje da li će javnost nakon današnjeg sastanka saznati šta piše u Predlogu, Mijačić je odgovorio da su evropske diplomate rekle da će biti objavljen ukoliko ga dve strane prihvate.

"To je zvanični predlog Evropske unije. Obrazloženje je bilo da se 'Francusko-nemački predlog' držao u tajnosti jer nije bio konačni dokument. Nisu hteli da objavljivanjem dokumenta daju mogućnost velikoj opoziciji tom predlogu u Beogradu i Prištini", naveo je on.

Mijačić je ocenio da su i Srbi i Albanci "apsolutno protiv" ustupaka drugoj strani i da je to jedan od razloga zbog čega se držao u tajnosti.

"Na kraju će dokument morati da dođe na proveru građana - bilo u formi izbora ili referenduma. Ja mislim da nije bilo dobro što se dokument držao u tajnosti, trebalo je da bude javan od početak", naglasio je on.

Mijačić je rekao da ne veruje da je iko osim pregovarača i međunarodnih posrednika video šta tačno piše u "Evropskom predlogu", ali je dodao da je baziran na principima poznatim iz ranijih rundi pregovora i da u njemu nema puno revolucionarnog.

Kosovski premijer Aljbin Kurti ocenio je uoči nove runde pregovora u Briselu da bi sporazum Srbije i Kosova mogao da bude postignut do kraja godine, a da uzajamno priznanje treba da bude centralni deo normalizacije odnosa. 

Mijačić je rekao da ta ocena Kurtija nije realna jer nema smisla potpisati bilo kakav sporazum dok se ne reši pitanje bezbednosti i demilitarizacija severa Kosova, povratak Srba u institucije i formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO).

"Ti problemi su jako povezani i oni se ne mogu rešavati jedni bez drugih. Srbi se neće vratiti u institucije bez garancija da će ZSO biti formirana", ocenio je on.

Predsednik Vučić u sedištu Evropske unije prvo se sastao sa specijalnim izaslanikom SAD Gabrijelom Eskobarom. Na pitanje da li to pokazatelj da je ipak uloga SAD u dijalogu ključna, Mijačić je odgovorio da ne misli da je ključno.

"Ne bih rekao da je ključno, ali je jako bitna. Pregovore vodi EU, ali Amerika je čvrsto stala iza ovog predloga i angažovala svoju diplomatiju. Dobro je što se šalje poruke da je politički Zapad iza ovog predloga", ocenio je Mijačić.


Američki izaslanik Eskobar je tokom vikenda poručio da je normalizacija odnosa Beograda i Prištine, kroz dijalog uz posredstvo Evropske unije, ključna za regionalnu i evropsku stabilnost. 

Na pitanje da li je tolika pažnja strah da se ne otvori još jedan konflikt na evropskom tlu, Mijačić je ocenio da ne misli da će doći do novog konflikta.

"Ako je nekada moglo da se otvori novo žarište, to je bilo prošle godine za vreme barikada. Tu je međunarodna zajednica pokazala da bilo kakvo nasilje na severu i jednostrane akcije neće tolerisati", naglasio je Mijačić.

Pokret "Samoopredeljenje" Aljbina Kurtija bilo je protiv Briselskog sporazuma još 2013. i pre svega protiv Zajednice srpskih opština. Mijačić je ocenio da je Kurti izgradio političku karijeru suprotstavljanjem sporazumima sa Srbijom.

"Kurti pokušava na razne načine da opstruira formiranje ZSO, to nije nešto što treba da nas čudi s jedne strane zbog političke istorije a s druge strane zbog izjava koje daje a koje demonizuju ZSO kao instituciju sličnu Republici Srpskoj koja će uništiti funkcionalnost Kosova", ocenio je on.

Govoreći o ZSO, Mijačić je naglasio da je Zajednica dogovorena još sporazumima iz 2013. i 2015. godine, da ju je usvojila prištinska skupština i da ona mora biti formirana i dodao da negodovanje Aljbina Kurtija neće dati nikakve rezultate.

"Na kraju može da se desi ono što je američki izaslanik Eskobar rekao: 'Ako Kurti ne želi, traži će se neki drugi partner' ali će ZSO biti formirana", naglasio je on.

Izvestiteljka za Kosovo u Evropskom parlamentu Viola fon Kramon izjavila je da će strana koja odbije "Evropski predlog" biti sve više međunarodno izolovana. Mijačić je rekao da je izolacija realna ukoliko neka od strana odbije predlog - da to znači za Kosovo da će ostati bez obećane vizne liberalizacije a da će Srbiji biti povučena sredstva iz pretpristupnih fondova. 

"Da ne plašimo građane, ali ukoliko bio došlo do suspenzije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, vi više nemate slobodnu trgovinu sa EU i više niko od stranih ulagača neće da dolazi", naveo je Mijačić.

Na pitanje koliko se Kosovo često koristi kao najveći problem kojim se pokrivaju svi ostali problemi u srpskom društvu, Mijačić je odgovorio da se to čini često, ali je naglasio da bez rešavanja tog pitanja nije moguće sprovesti nijednu reformsku stvar u Srbiji.

"To je pitanje koje društveno i politički opterećuje našu zajednicu da bi moglo da napravi iskorak u bilo kom pravcu. Dok god imamo problem Kosova, uvek će ga neko od političara koristiti da zamagli šta se dešava u društvu", naglasio je Mijačić.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.