Miloš Bešić u Marker razgovoru: Rezolucija će ostaviti duboke posledice po ovu vlast (VIDEO)
Kada pogledamo strukturu glasova u Evorpskom parlamentu za Rezoluciju o izborima u Srbiji, suština je da će to ostaviti duboke posledice po ovu vlast, kaže u Marker razgovoru profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Miloš Bešić. On je u Marker razgovoru rekao i da glasovi o Rezoluciji pokazuju da postoji nekakav konsenzus evropskih parlamentaraca o stanju demokratije u Srbiji. Takođe, Bešić je govorio i o konstitutivnoj sednici Parlamenta, kao i o tome koji su scenariji mogući ukoliko dođe do ponavljanja parlamentarnih i beogradskih izbora.

"Ono što je suština kad pogledamo ovu strukturu glasova, to su te duboke posledice kojih će biti po ovu vlast i tu nema nikakve sumnje", kaže Bešić.
Objašnjava da će predstavnici vlasti pokušati da kroz komunikaciju umanje značaj Rezolucije.
"To je jedna interpretacija, kaže se, suvereniteta, uglavnom. To je jedna interpretacija na kojoj će oni, verovatno, da insistiraju, jer žele da medijski naprave takvu vrstu efekta. I sad, naravno, pokušavaće alternativnim mehanizmima da umanje značaj ovog događaja", kaže Bešić i podseća da broj glasova u EP za Rezoluciju ipak govori da u toj instituciji oko ovog pitanja postoji konsenzus. U tom smislu, prognozira da, kada govorimo o ukidanju finansija iz IPA fondova, stvari ne bi išle tako brzo.
"Kada pogledate ove glasove, to znači da postoji nekakav konsenzus o pitanjima. Ja ovo razumem kao konsenzus evropskih parlamentaraca o stanju demokratije u Srbiji. Tačka.Ta međunarodna istraga znamo do kakvih će rezultata da dovede. Tu nema nikakve sumnje ukoliko dođe do nje. Ali kad govorimo o načinu na koji uopšte evropske strukture penalizuju nekog aktera, u ovoj situaciji državu Srbiju ili nosioce vlasti, znamo da to rade, kako da kažem, veoma natenane i veoma postepeno. Ne bih ja očekivao", kaće Bešić i dodaje:
"Možda će doći do određenih restrikcija kada ne rečeo IPA fondovima. Ali pod jedan, ako se to desi. Prosto to će se desiti ako zaista se ništa u međuvremenu ne promeni sa stanjem demokracije u Srbiji. Ako ne bude bilo nikakve kvalitetne komunikacije između briselske administracije i vlasti ovde u Srbiji. I treće, ukoliko zaista ti njihovi mehanizmi koji su inače spori budu pokrenuti. Dakle, imate mnogo toga da bi došlo do tog scenarija".
Ipak, u političkom smislu, podseća Bešić, ova situacija može dovesti do otkazivanja podrške od pojedinih međunarodnih aktera vlastima u Srbiji.
"Ova vlast je vrlo, vrlo bila sposobna da na zapadu sve ovo vreme ima na važnim mestima svoje prijatelje. Merkelova je bila jedna od ključnih. I uvijek su imali svoje prijatelje na važnim mestima. Znate, oni su svoje prijatelje na ovaj način stavili u neprijatnu situaciju. Dakle, ti njihovi prijatelji i dalje moraju da funkcionišu u svojim zemljama i u evropskim strukturama. I oni će sad početi da se distanciraju. Dakle, ova vlast je jako dugo ulagala i vreme i energiju u uspostavljanju dobrih odnosa sa važnim političkim akterima na zapadu. Ti važni politički akteri meni se čini da će ih ostaviti na cedilu. Ostaviće ih na cedilu jer to stoje situacija u kojoj ne mogu da ih brane".
Govoreći o izborima koji su 17. decembra održani u Srbiji, Bešić kaže da su oni produbili podele, kao i da od tada institucije nisu slale nikakve važne poruke.
"Ključni problem ovih institucija, odnosno ključnih institucija i njihovih nosilaca moći, jeste što oni ćute i ne rade ono što bi morali da rade. Vama je moralo tužilaštvo da reaguje u tako velikom broju slučajeva, ne samo da se veže čak sa ove iz izbore, nego sa druge slučajeve koje se dešavale. Prosto su morali da reaguju te institucije po službenoj dužnosti. Znate, kada se nalazite na poziciji moći, jednako ste odgovorni i kad nešto radite, i kada ne radite", objašnjava on.
Kada su u pitanju beogradski izbori, gost Marker razgovora je stava da ih treba ponoviti.
"Kako da vam kažem, ako me pitate šta bih ja savetovao, ja bih savetovao da se na neki način ponove Beogradski izbori. U najmanju ruku Beogradski izbori. Jer očita je kriza legitimiteta i očito je da sve što proizilazi iz kriznog legitimiteta u ovoj situaciji oko Beograda. Što se krivo rodi, prosto ne može da da dobre rezultate", dodaje Bešić.
U slučaju ponavljanja izbora, objašnjava da rezultati verovatno ne bi bili isti, jer se menja i kontekst.
"Sada kada biste imali izbore, imate drugačiju situaciju. Znate, u politici je to vrlo često slučaj da kontekst kreira ishode. Ovde sad imamo situaciju da je u opozicionom biračkom telu zaista denunciran, delegitimizovan čitav izborni proces, a to će sigurno povećati motivaciju glasača", dodaje Bešić i zaključuje:
"Zamislite te ljude koji su dolazili iz unutrašnjosti da glasaju za njih (vladajuću stranku), u ovoj situaciji, celom ambijentu koji je kreiran, vrlo je teško da oni sad to urade ponovo. Neki hoće, ali veliki broj njih neće. Dakle, došlo bi do jedne vrste delegitimizacije njihove pozicije, po mom uverenju, na tim ponovljenim izborima".
Poslanici Evropskog usvojili su Rezoluciju sa 461 glasom "za", dok su 53 poslanika bila protiv. Nisu glasala 43 poslanika od 557 koliko je bilo prisutno u sali.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.