Prof. Vuković iz Vašingtona za "Svet i mi": Tretman Zelenskog u Beloj kući, poruka Evropi (VIDEO)
Posle susreta Tramp - Zelenski u Beloj kući, koji komentariše ceo svet, profesora međunarodnih odnosa na Univerzitetu "Džons Hopkins" u Vašingtonu Sinišu Vukovića, u emisiji "Svet i mi" smo pitali da li svedočimo istorijskim preokretima u međunarodnim odnosima. Kaže, ne zna da li je spreman to da nazove istorijskim preokretom, ali je uveren da je reč o istorijskom događaju.

"Dakle, ovo je jedna neočekivana pojava da se na ovako jedan grub, oštar način, vodi razgovor pred kamerama. Pretpostavljamo da su ovo teme i metodi koji su ustaljeni iza scene, ali ovo što se dogodilo pred očima javnosti je nešto što nije bilo za očekivati. I samim tim, istorijski je moment upravo zbog toga što je poslao veoma jasnu sliku kakvi su ulozi u pitanju, ko će preuzeti kakvu ulogu u bliskoj budućnosti i poslata je, pre svega, jaka poruka ostatku sveta u kojem pravcu će se kretati Amerika u jednom srednjoročnom periodu, makar ako se ozbiljno shvate i ove poruke. Ono što je isto tako nejasno je da li je ovo sve ono što Amerika ima da kaže. Tek ćemo videti šta će Trump reći za dva dana", kaže prof. Vuković.
Kako je reagovala američka stručna javnost na taj sastanak i, uopšte, taj događaj?
"Stručna javnost, ako zaista pitate o stručnoj javnosti, dakle ne o onoj politikantskoj javnosti, stručna javnost je bila zaprepašćena. Niko nije očekivao da se do ove mere mogu dovesti stvari, da zatezanje, grubost i oštrina poruka i retorike koja se manifestovala u toku sastanka je nešto što ikad može biti opcija. Dakle, stručna javnost je, pogotovo ona javnost koja se temeljno bavi metodama pregovaranja, koja se bavi međunarodnim odnosima, koja se bavi strateškim promišljanjem u Sjedinjenim Američkim Državama, oni su ovo shvatili kao jedno ključno odstupanje SAD-a od onih prioriteta i principa koje je sledila sve ovo vreme decenijama, čak i vekovima. Dakle, ovo je prvi put da se vidi da Sjedinjene Američke Države podređuju dosadašnje principe i vrednosti istinski transakcionim odnosima. Dakle, ovde se radi o jednom grubom narušavanju metoda po kojima su bile prepoznate Sjedinjene Američke Države i što se i očekivalo od Sjedinjenih Država, koje su u ovom trenutku viđene kao neko ko želi pre svega da nastupa sa pozicija kinetičke i materijalne moći. Svi znamo da to nije ono što donosi dugoročni benefit, to može doneti neke kratkoročne koristi ali, dugoročno, to je nešto što u konačnici narušava bilateralne odnose, poverenje i predvidljivost na međunarodnom nivou", ocenjuje prof. Vuković.
Kada govorite o poverenju i predvidljivosti na međunarodnom nivou, šta govori reakcija Evropske unije i Velike Britanije? Menjaju li se drastično odnosi tih međunarodnih aktera prema Sjedinjenim Državama?
"Opet, ne bih se usudio da kažem još uvek da se dramatično menjaju, ali sigurno je ovo bila veoma jaka poruka za evropski kontinent, za lidere na evropskom kontinentu da promisle način na koji će se dalje odnosi sa SAD-om odvijati. Početak tog promišljanja je već krenuo nakon Minhenskog bezbednosnog foruma ili Minhenske bezbednosne konferencije, kada je potpredsednik SAD-a iskoristio platformu da govori pre svega o unutrašnjim pitanjima Evrope, a ne o spoljašnjim pretnjama koje dolaze iz Rusije ili Kine. Ta kritika je bila samo inicijalna kapisla onoga što oni sada već vide, da su Sjedinjene Američke Države pre svega nepredvidljive. A ta nepredvidljivost stvara nelagodu jer čini stvari manje prepoznatljivim, odnosno manje se može oslanjati na one forme i na one metode koje su rutinizovale odnose na transatlantskom nivou. Dakle, ta nepouzdana Amerika dugoročno može postati nepoverljiva Amerika. Sad ja opet kažem, ne bih se usudio da donesem konačan sud, ali to je pravac u kojem se stvari kreću", kaže za "Svet i mi" profesor na Univerzitetu "Džons Hopkins" u Vašingtonu Siniša Vuković.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.