Raljić za Insajder: BiH je poligon za populističke akcije i dokazivanje patriotizma suseda - Hrvatske i Srbije

Prošla godina je kao i prethodne u Bosni i Hercegovini donela međusobne optužbe političara, ko je više, a ko manje kriv za krizu u toj državi. Najnovije su vezane za dolazak delegacije Srbije na sutrašnju proslavu Dana Republike Srpske - praznik koji je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim. U razgovoru za Insajder analitičar iz Banjaluke Željko Raljić kaže da godinama unazad zapaljiva retorika političara iz oba entiteta služi za stvaranje i održavanje krize, koja im omogućava opstanak na vlasti.

Željko Raljić, analitičar iz Banjaluke Foto: Insajder

Kome odgovara situacija u BiH, koja je ispunjena ostrašćenom retorikom političara iz oba entiteta?

"Godinama unazad zapaljiva retorika isključivo i samo služi političarima iz oba entiteta i sva tri naroda za stvaranje i održavanje permanentne krize, koja im omogućava opstanak na vlasti. Kada su u pitanju njihovi lični i partijski interesi, podela vlasti, novca, funkcija... o svemu se brzo dogovaraju, a kada su u pitanju reforme koje bi bile na korist građanima, onda dogovora nema. U tom slučaju do dogovora dolazi samo pod pritiskom spolja i u krajnjoj nuždi. Uhodana komunistička matrica po kojoj je neophodan spoljašnji neprijatelj da bi se homogenizovalo nacionalno i biračko telo, uspešno funkcioniše godinama. Sve liči na onu poznatu izjavu vojnika JNA, snimljenu tokom desetodnevnog rata u Sloveniji 1991. godine, koja i danas najbolje oslikava stvarnost u BiH: "Oni nas, kao, napadaju, a mi se, kao, branimo." 

Naravno, takvo stanje odgovara i onome što mi kolokvijalno nazivamo "međunarodna zajednica", jer je Bosna i Hercegovina zahvaljujući njima konstituisana i konstruisana kao nedovršena kuća, u kojoj mora da se živi bez adekvatnih uslova. 

Takođe, BiH je poligon za populističke akcije i dokazivanje patriotizma, kada je reč o susjedima, Hrvatskoj i Srbiji. Na sve to, mi u BiH nemamo autentičnu inicijativu za izlazak iz ovakvog stanja i ostajemo zarobljeni u prošlosti."


Ko čuva Dejtonski sporazum, a ko ga ruši, s obzirom da se oko toga stalno čuju međusobne optužbe?


"Dejtonski sporazum ne čuva niko, ali tu ni nema šta da se čuva. Aneks tog sporazuma je i ustav ove zemlje i njega se samo treba pridržavati, kao i zakona koji proističu iz njega. Nažalost, prvi su u njegovo rušenje krenuli njegovi kreatori, stranci. Sama činjenica da je dogovorom velikih sila uspostavljen neformalni protektorat u BiH, suprotan Povelji UN, jer je Bosna i Hercegovina suverena i međunarodno priznata država, dovoljno nam govori o lošim namerama onih koji su sebi ostavili prostora za mešanje u unutrašnje stvari jedne suverene države. Opet nažalost, takvu igru su prihvatile i domaće političke elite, kojima odgovara da nisu odgovorne za stanje u vlastitoj državi."


Sudski procesi protiv Milorada Dodika, ali i hapšenje ministra bezbednosti u savetu ministara BiH Nenada Nešića, pokušavaju se predstaviti kao udar na Republiku Srpsku. Kako Vi to vidite?


"Ako je primao mito, zloupotrebljavao položaj direktora javnog preduzeća, prao prljavi novac, Nenad Nešić to sigurno nije činio u ime Republike Srpske. Ako se svojevremeno hvalio da ima sedam miliona u kešu i šutirao nogama hrpu novca, ni to sigurno nije činio u ime naroda i Republike Srpske. Kako bi onda njegovo procesuiranje zvog svega toga predstavljalo udar na Republiku Srpsku, od čijih građana je taj novac uzet!?

Uostalom, hapšeno je i procesuirano nekoliko ministara bezbednosti pre Nešića, pa niko nije rekao da je to bio udar na državu, ili na entitete kao njene sastavne delove.

Kada govorimo o Miloradu Dodiku, tu treba razlučiti dve stvari: Dodik je delom u pravu kada je reč o visokom predstavniku i njegovim ingerencijama, ali je isto tako odgovoran za vlastite postupke, pa i potpisivanje ukaza o proglašenju spornih odluka i zakona. Znao je, ili je morao da zna, da će nekim svojim potezima ugroziti i samu Republiku Srpsku, jer je njen predsednik. Tu svakako treba napomenuti da ima krivičnih dela za koje ga tužilaštvo tereti, a koja nije činio po političkoj liniji, već kao pojedinac i građanin i tu nema mesta za skrivanje iza Republike Srpske. Vilu na Dedinju je Dodik kupio sebi, a ne Republici Srpskoj i neka dokaže otkud mu novac za tu kupovinu.

Konačno, priča o udaru na Republiku Srpsku u ovom slučaju, nije ništa drugo do pokušaj da se kriminal sakrije iza politike i lažnog patriotizma."


Pomaže li ili odmaže građanima, zvanični Beograd svojom retorikom?


"Retorika sama po sebi ne znači ništa, ona u ovom slučaju dođe kao gest solidarnosti političkih funkcionera. Ja podržim tebe, ti podržiš mene. Ako stavimo po strani Sporazum o specijalnim i paralelnim vezama između Republike Srpske i Srbije, ekonomsku i finansijsku podršku, političke floskule koje se prosipaju u javnosti i nemaju neki značaj. Najbolji primjer kako to funkcioniše je nedavna formalna podrška Kurtija studentima, koja je u stvari bila zamka za javno mnjenje Srbije. Studenti se nisu dali prevariti i nisu upali u tu jeftinu političku zamku."


Kako u Banjaluci ljudi vide studentske proteste i blokade fakulteta u Srbiji (bilo je i podrške građana i studenata), ali i osuda političara u Republici Srpskoj?


"Odlika gotovo svake vlasti u bivšim jugoslovenskim republikama, osim onih koje su postale članice EU, jeste autoritarnost i nespremnost na kritiku i odgovornost pred građanima. Otud i uzajamno razumijevanje i međusobna podrška političara na vlasti, okosnica čije politike je hranjenje piramide vlasti i opstanak na vlasti po svaku cijenu, radi zaštite stečenog na kriminalu. Po toj liniji su iz Republike Srpske i došle kritike studentskih protesta u Srbiji. Narod to posmatra drugačije. Protesta je bilo i kod nas, ali i agonija kod nas duže traje uz dugotrajnu i bahatu vlast Milorada Dodika. Mi smo to sve ovdje već doživjeli sa dugotrajnim protestima demobilisanih boraca, radnika, "Pravde za Davida"... Otud i razumijevanje i simpatije za studente Srbije jer je i ovdje ubistvo studenta Davida Dragičevića i pokušaj vlasti da to prikrije, izazvalo oštre reakcije i dugotrajne proteste građana. Budući da se politička i ekonomska situacija usložnjava, s proljećem možemo očekivati i neke nove proteste koji će se dogoditi vjerovatno mimo opozicije koja je u više navrata češće pacifizirala, nego podsticala građane na otpor vlastima," rekao je u razgovoru za Insajder Željko Rajić, analitičar iz Banjaluke.

Novinarka Tanja Vujisić    

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.