Rudnik Soko: Istraga završena, odluke još nema (VIDEO)
Na današnji dan 1998. godine, u rudniku Soko poginulo je 29 rudara. Taj rudnik podzemne eksploatacije uglja - jedan od devet u sastavu Javnog preduzeća "Resavica" - ne radi od 1. aprila 2022, kada je u još jednoj nesreći poginulo osam i povređeno 20 rudara. Nadležne institucije još nisu odgovorile na pitanje da li je uzrok bio ljudski faktor ili viša sila. Do tada, rudnik ne bi smeo da počne da radi.

Dragoljub Zlatković preživeo je nesreću u aleksinačkom rudniku 1989, kada je nastradalo 89 rudara, posle čega je rudnik u Aleksincu zatvoren. Preživeo je i nesreću u rudniku Soko 1998, kada je poginulo 29 rudara. Uprkos rizicima, obojica njegovih sinova krenula su istim putem. U nesreći 1. aprila 2022, tokom rada u trećoj smeni, stradao mu je stariji sin Darko. Za nesreću su supruga i on saznali - od mlađeg sina.
"On je otišao u prvu smenu i kad je stigao tamo on zove telefonom, žena se javila, kaže mama dođite na rudnik se desila katastrofa. U šest sati se javio i mi smo odmah došli, došao komšija odvezao nas gore. Kad smo pošli prema Banji ono hitna pomoć, sirene.. Kad smo stigli tamo-Dalibor, šta je bilo, kaže brat gotov", ispričao je u intervjuu za Insajder Dragoljub Zlatković, rudar u penziji i otac stradalog rudara Darka Zlatkovića.
Istraga nesreće u rudniku Soko 1. aprila 2022. završena je pre više od dva meseca. To je u oktobru prošle godine za "Politiku" potvrdio osnovni javni tužilac iz Aleksinca. Zašto do danas nema odluke, pitanje je na koje danas iz tog Tužilaštva nismo dobili odgovor.
Odluka koja se čeka biće treća po redu koju u vezi sa tim slučajem donosi aleksinačko Tužilaštvo.
Osnovno tužilaštvo u Aleksincu najpre je u julu 2022. zaključilo da nema osnova za pokretanje krivičnog postupka po službenoj dužnosti. Potom Ministarstvo rudarstva i energetike predvođeno Zoranom Mihajlović, na osnovu izveštaja rudarske inspektorke, podnosi krivičnu prijavu protiv 14 osoba, ali Osnovno tužilaštvo u Aleksincu prijavu odbacuje. Na žalbu advokata porodica stradalih rudara, Više tužilaštvo iz Niša vraća slučaj lokalnom tužilaštvu na ponovno odlučivanje.
Porodice poginulih rudara od nadležnih zahtevaju odgovore. Ne odustaju dok se slučaj ne razjasni, uvereni da je uzrok ljudski faktor, a ne viša sila.
"Uvek sam govorila i uvek kažem, i sada ću da kažem - idemo do kraja, bar ja. Ako treba i dalje, ali da se zaustavim na ovome da nema krivaca ili da prođu sa najmanjim kaznama-neće sigurno. Ne znam kako, ali biće. Tako sam nekako uverena", rekla je za Insajder Sanja Trivunac, supruga stradalog rudara Nenada Trivunca.
Isti poruku za nadležne institucije ima i Anka Zlatković, majka stradalog rudara Darko Zlatkovića.
"Mi nemamo ništa, ni da ih dobijemo na sud, niti može ko da mi vrati čedo, ali neka se jednom nađe ta pravda da neko za nekog odgovara, a ne uništi nečiji život i neku porodicu i niko nije kriv i za ništa niko ne odgovara. A ja lično nemam ništa protiv nijednog čoveka, niti protiv bilo koga okrivljenog, ali neka dozvole da se sazna pravda, možda sutradan neko iz moje familije opet ode u taj prokleti rudnik", priča kroz suze Anka Zlatković.
U izveštaju veštaka rudarske struke navodi se da je uzrok nesreće "viša sila". Međutim, ne pominje se to što interni pravilnici rudnika nisu bili usklađeni sa državnim pravilnicima. Kako je pokazalo istraživanje Insajdera objavljeno u emisiji Slučaj, u pravilniku rudnika Soko piše da se zaposleni povlače iz rudnika kada metan pređe 2 odsto, dok državni pravilnik propisuje da se to čini kada metan pređe 1,5 odsto. Iz krivične prijave resornog ministarstva može da se zaključi da su rudari, i u danima pre nesreće, nastavljali da rade kada metan pređe dozvoljenu granicu što je dovelo do toga da se pravila ignorišu i u noći nesreće.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.