Završena sednica Skupštine o rebalansu budžeta, nastavak sutra

Poslanici Skupštine Srbije završili su rad za danas okončanjem načelne rasprave o rebalansu budžeta.

Skupština Srbije. Foto: Srđan Ilić

Prethodna dva dana, poslanici vlasti i opozicije oprečno su za govornicom pričali o rebalansu budžeta. Poslanici opozicije tražili su da se u budžetu obezbedi više novca za obrazovanje. 

Odbor za finansije Skupštine Srbije prihvatio je predloženi rebalans u načelu, a parlamentu je predložio da usvoji izmene i dopune Zakona o budžetu.  

Poslanici će razmatrati i predloge o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama i dopunama Finansijskog plana Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje za 2024. godinu.  

Na dnevnom redu je i saglasnost na Odluku o izmenama Finansijskog plana Nacionalne službe za zapošljavanje za 2024. godinu.

13:05 Septembar 25.

Đilas: Glasaćemo za izmene Zakona o podršci porodicama s decom, ali ne i za rebalans

Predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas najavio je danas u parlamentu da će poslanici te partije glasati za izmene i dopune Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, koji je podnela Vlada Srbije, ali ne i za predloženi rebalans budžeta, koji je oštro kritikovao.

Đilas je rekao da poslanici SSP neće podržati predloženi rebalans budžeta jer u njemu nema, a trebalo je da bude - povećanje plata prosvetnim i zdravstvenim radnicima do nivoa početne plate od 120.000 dinara za prosvetu i 180.000 za lekare.  

"Takođe, morali su rebalansom budžeta da budu obuhvaćeni besplatni udžbenici i obroci za sve đake u Srbiji, pomoć za starije od 65 godina koji nemaju primanja, osnivanje alimentacionog fonda, ulaganja u poljoprivredu i podrška domaćoj privredi, a ne šačici stranih investitora, oporezivanje kladionica i kockarnica... ", naveo je Đilas. 

On je dodao da "niko normalan ne spori da su plate i penzije povećane, kao što niko normalan ne može sporiti ni da su cene povećane, kao i to da je Srbija na začelju Evrope po visini plata".  

Od ministra finansija Siniše Malog zatražio je da kaže gde se u predlogu rebalansa budžeta nalazi stavka za garderobu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i koliko ona iznosi, jer ako postoji - znači da Vučić ne govori istinu kada navodi da sve kupuje svojim novcem.  

Đilas je pokazao fotografiju na kojoj se, kako je naveo, vidi kako je Vučič iz fundusa "uzeo farmerke marke 'Stefano Riči' koje nose ruski tajkuni i koje koštaju 1.800 dolara, odnosno preko 200.000 dinara". 

 "Ne pitam vas da mi kažete sa koje stavke u budžetu su plaćene, pitam vas da li zaista mislite da je moralno da predsednik države nosi farmerke koje koštaju kao dve nastavničke plate u Srbiji? Jedna nogavica farmerki predsednika košta više nego što je plata nastavnika u Srbiji – otprilike isto kao plata koju prosvetni radnici traže, za šta govorite da nema para", rekao je Đilas i dodao da "za nogavicu farmerki ima 105.000 dinara, a za nastavnike nema". 

Izvor: FoNet

13:51 Septembar 25.

Mali: Podrška za prvo dete biće 500.000 din, a za vreme bivše vlasti 32.000

Potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali izjavio je tokom polemike sa Draganom Đilasom u skupštini da Đilas licemerno govori o rebalansu budžeta i istakao da predloženi zakon za pomoć porodicama sa decom predviđa jednokratnu pomoć od 500.000 dinara za prvo dete, dok je u vreme bivše vlasti u Beogradu to bilo 32.000 dinara.

"Zakon koji je pred poslanicima, kaže da će svako prvorođeno dete dobiti jednokretnu naknadu od 500.000 dinara od države Srbije, svako drugorođeno 600.000 dinara. U vreme uvaženog narodnog poslanika (Đilasa), jednokretna naknada za prvorođeno dete bila je 32.000 dinara", poručio je Mali tokom skupštine rasprave.

Ministar je podsetio da je Dragan Đilas vodio ranije Nacionalni investicioni plan.

"Sećate li se bilo kakvih efekata tog plana? Osim toga da su oni zaradili pare, uzeli novac. Da li se bilo ko sveće tog uzalud potrošenog novca građana Srbije? Pri čemu imate izjavu Međunarodnog monetarna fonda koji je predložio hitno obustavljanje svih projekata iz tog plana, jer će oni poništiti sve pozitivne efekte reformi", rekao je Mali.

Izvor: Tanjug

14:38 Septembar 25.

Đilas otvorio polemiku, vlast kritikuje “bivšu vlast”

Šef poslaničkog kluba Srpske napredne stranke Milenko Jovanović, odgovarajući Đilasu, ocenio je da Đilas izigrava "modnog stilistu" predsednika Republike i poručio da on nema prava da priča o poštenju. 

"Ja bih razumeo da nama predavanja ovde o poštenju i korupciji drži neko ko nije 11. jula 2004. godine postao direktor Narodne kancelarije, a onda u septembru iste godine osnovao kompaniju koja se zvala Multikom i koja je u periodu dok je bio na vlasti zaradila, kako je sam priznao i rekao da se ponosi time, 619 miliona evra", rekao je Jovanov. 

Dodao je da se tu priča ne završava, jer je Multikom kupio firmu Big Print. 

"Tu firmu isto je kupio dok je bio na vlasti, a gledajte s kim je ta firma radila dok je bio grado načalnik Beograda. Ta firma pružala usluge Skupštini grada Beograda, opštini Novi Beograd, većini beogradskih pozorišta: Atelje 212, Zvezdara teatar, Beogradsko dramsko pozorište i Jugoslovensko dramsko pozorište, Turistička organizacija grada Beograda, Biblioteka grada Beograda, Kulturi centar grada Beograda, Dom omladine, Dom Zdravlja Rakovica", naveo je Jovanov. 

Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin rekao je da Đilas ništa nije rekao o predloženom rebalansu budžeta, već da je vrhunac njegove kritike bio koje patike nosi predsednik Vučić. 

"Zanimljivo je da Đilas nije merio cene kravata Aleksandra Vučića kada je bio predsednik Košarkaškog saveza Srbije, pa je Vučiću dodeljivao plakete, diplome, zahvaljivao mu se na onolikoj pomoći kako je spasao srpsku košarku. Tad je bio odličan i tada mu nije bilo bitno šta oblači ili kako oblači", rekao je Vulin. 

Kako je rekao, ako počnemo da računamo koliko je Đilas zaradio, dok je bio na vlasti, doći ćemo do 619 miliona evra. 

"Da li treba da vas podsetim šta je Savet za borbu protiv korupcije govorio o gospodinu Đilasu. Jer treba da podsetimo koga je pokojna Verica Barać okrivila kao nosioca korupcije, kao nosioca medijske kontrole u Srbiji, kao nosioca svih zloupotreba. I sad slušamo Đilasa koji nam objašnjava kako se on bori protiv korupcije, kako bi on dao plate penzionerima, plate prosvetnim radnicima, veće penzije itd", rekao je Vulin. 

Dodao je da je Đilas imao 12 godina prilike da to i uradi, ali da nije to uradio ni jedan jedini put. Vulin je takođe rekao da su se nekad, kada su u Skupštini Srbije raspravljali sa osnivačima Demokratske stranke, morali pripremati za to, dok to danas nije slučaj prilikom rasprave sa predstavnicima opozicije. 

Replicirajući prethodnim govornicima Đilas je rekao da od Malog nije dobio odgovor gde je stavka u budžetu o fundusu garderobe o kome govori predsednik, a na kritike da u vreme vlasti DS nije ništa urađeno odgovorio je da su činjenice drugačije navodeći projekte kao što su tri mosta, četiri doma zdravlja, besplatni udžbenici... 

"Pričaju vam o markama pantalona, garderobe, a za to vreme njihove kompanije rade i koriste sistem i bogate se. a vi nemate ništa", rekao je Jovanov i naveo da građani nemaju ništa od toga već od rebalansa budžeta, zakona o pomoći porodicama sa decom, onih stvari koje će dovesti do povećanja plata i penzija, do investicija. 

On je rekao da nema u zemlji dovoljno novca da bi jedna privatna kompanija, čoveka koji se nalazi na vlasti, zaradila 619 miliona evra, a da dobijete put, rekonstruisanu školu, popravljenu bolnicu. 

"Ne može i jedno i drugo. Oni su izabrali sebe", ocenio je Jovanov. 

Vulin je ocenio da se ovde politika svodi na nivo ličnih uvreda, a da nema ideologije, nema ideja, nema predloga, nema stava. 

"Ovde smo imali tiradu i salvu frustracija prema Aleksandru Vučiću, prema nama koje smatraju najbližim saradnicama predsednika Vučića, ali nijednu realnu i ozbiljnu kritiku predloga rebalansa budžeta", rekao je Vulin.

Izvor: Tanjug

15:32 Septembar 25.

Grbović (PSG): U rebalansu budžeta prioritet vojska i Ekspo, ali ne i prosveta

Predsednik Pokreta Slobodnih građana (PSG) i poslanik Pavle Grbović je rekao da poslanici PSG neće glasati za rebalans jer "ni ovaj budžet ne uključuje prosvetu, nauku, obrazovanje - sve ono što suštinski razvija društvo".

Dodao je da će budžet "omogućiti više posla za Zvonka Veselinovića, Milenijum Tim, Drčelića i ostale biznismene".

Nije problem u izgradnji, već, kako je rekao, u "ugrađivanju" u cene.

Grbović je rekao da ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i on "od 2018. godine raspravljaju o pitanju Nacionalnog stadiona, a danas, šest godina kasnije, sve je isto, osim cene tog stadiona koja je dramatično veća".

"Da ste taj Skadar na Bojani zidali svaki dan, do sad biste nešto napravili, a posle šest godina nemate ništa", rekao je on.

On je kazao da "ovim budžetom budućnosti Srbije obećavate rat, rov i kop i time obesmišljavate budućnost ove zemlje" i da "policija, vojska i BIA mogu da daju sigurnost, ali ne mogu da daju smisao životu, već to daju oblasti kao što su kultura, nauka, obrazovanje i sport".

"U budžetu kažete: Zalažemo se za proevropsku politiku, pa nije proevropska politika dati litijum Nemcima, a nuklearnu energiju Francuzima, nego da građanima Srbije omogućite evropske standarde", ukazao je Grbović.

Najavio je i da poslanici PSG neće glasati protiv predloga Zakona o finansijskoj podršci porodicama s decom, mada "imamo problem s politikom u čiju funkciju se stavlja ova mera i sa obrazloženjem te mere" jer "deca se ne rađaju sa idejom i zadatkom da obnavljaju nacionalne ciljeve i interese, već iz ljubavi i za život - to je smisao tih mera i to mora da bude smisao mera".

Izvor: Beta

16:16 Septembar 25.

Opozicija kritikuje rebalans: Sve teže se živi

Poslanica Nove demokratske stranke Srbije-POKS Slađana Miletić rekla je danas u Skupštini Srbije gde se raspravlja o rebalansu budžeta za 2024. godinu, da se sve teže živi od povećanja plata kojim se vlast hvali.

Ona je ocenila da niko od građana nije osetio boljitak od povećanja plata: "Zašto ne kažete kako se živi od 900 evra. Niko od građana nije osetio boljitak. Kad se povećaju plate sve teže se živi", rekla je Miletić.

Govoreći o najavljenom investicionim objektima, rekla je da je pruga Niš -Brestovac trebalo davno da se završi.

Govorila je i o Zakonu o finansijskoj podrci porodica sa decom ocenivši da "vlast radi selektivno" i da "nije problem samo rađanje dece, nego i školovanje, pa bi trebalo obezbediti besplatne udžbenike".

Miletić je pozvala Vladu Srbije da pre potvrđivanja Sporazuma o međusobnom priznavanju profesionalnih kvalifikacija prvo ih prizna u zemlji, i pitala zašto je taj sporazum potpisan u prisustvu predstavnika Kosova i da li je time država priznala Kosovo.

Navela je da za tu stranku Kosovo je neodvojivi deo teritorije Srbije i da ne priznaje Ohridski ni "nemačko- francuski sporazum" o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova.

Poslanica "Srbija centar" (SRCE) Verica Milanović je rekla u debati da ta poslanička grupa neće podržati rebalans budžeta, jer se nastavlja "nezdrava i nedomaćinska ekonomska politika", ali da će,  samo zbog građana, podržati Zakon o finansijskoj podršci porodicama, mada smatra nerealnim da će taj zakon značajno poboljšati materijalni položaj porodica s decom i promeniti demografsku sliku.

Konstatovala je da vlast predloženim rebalansom budžeta uvećava deficit za 94 milijarde dinara i da nastavlja da povećava javni dug.

"Za manje od jedne godine uvećali ste javni dug za više od tri milijarde evra. Predloženim rebalansom uvećavate projekte Nacionalni stadion i 'Ekspo 2027' i to više nego duplo. Nacionalni stadion uvećavate za 18 milijardi dinara, a za Ekspo je uvećanje 20 milijardi dinara", rekla je ona.

Poslanička grupa SRCE, po rečima Verica Milanović, sumnja u opravdanost tih projekata i u zakonitost raspolaganja tim sredstvima jer "ovi prijekti ne podležu primeni propisa o javnim nabavkama".

"Rebalansom duplirate sredstva za Nacionalni stadion i Ekspo, a smanjujete sredstva za sanaciju prečišćavanja otpadnih voda u Beogardu i to sa tri milijarde dinara na jednu milijardu dinara, a za kanalizacionu mrežu i infrastrukturu sa 12,5 milijardi dinara na 8,9 milijardi dinara", navela je ona.

Podsetila je da je Državna revizorska institucija u januaru 2018. godine utvrdila niz nepravilnosti u Gradskoj upravi Kraljeva, a i sada se iz gradskog budžeta u Kraljevu nezakonito isplaćuju plate zaposlenima.

"Gradska vlast umesto da reši ovaj problem, ona organizuje koncert Jelene Karleuše u nedelju, 22. septembra, samo dan nakon ogromne tragedije koja je zadesila i Kraljevčane i celu Srbiju", kazala je Milanović.

Ukazala je da su u poslednja dva meseca bili koncerti i u Požarevcu, Subotici, Rumi, Šapcu, Somboru Kikindi i Kraljevu i plaćeni iz gradskih budžeta po 40.000 do 50.000 evra.

Miloš Parndilović (Novo lice Srbije) optužio je vlast da "bezdušno rastura zemlju" i pozvao predsednika Aleksandra Vučića da dođe na sednicu kada se bude raspravljalo o litijumu "da ukrstimo argumente i da mu kažemo da je zavio Srbiju u crno".

Izvor: Beta

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.