Tramp krenuo na nacionalnu konvenciju, FBI: Napadač delovao sam, Bajden naredio Tajnoj službi da revidira bezbednosne mere
Na predizbornom mitingu u Pensilvaniji, izvršen je atentat na bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa. Ubijen je muškarac za koga se sumnja da je napadač.

Pucnji tokom predizbornog obraćanja u Pensilvaniji: Tramp pogođen u uho, evakuisali ga agenti tajnih službi (VIDEO)
Kako se navodi, na snimcima se vidi da se Tramp sagnuo kada su se začuli hici, ali i da je podigao pesnicu dok su ga odvodili, kako bi pristalicama pokazao da je s njim sve u redu.
Naoružani policajci su ubrzo izašli na binu.
Sve se dešavalo dok je republikanski kandidat za predsednika držao govor svojim pristalicama u Batleru u Pensilvaniji - ključnoj državi na novembarskim izborima.
Po pisanju Dejli mejla, Donaldu Trampu je okrznuto uho i mogla se videti krv na obrazu.
Iz Trampovog izbornog štaba saopštili su da je republikanski predsednički kandidat odveden u bolnicu nakon incidenta, ali da se oseća "dobro".
Pucnjava se odigrala dok se Tramp obraćao pristalicama na mitingu u Batleru u Pensilvaniji u subotu popodne.
Za svega par sekundi, Trampa je nekoliko agenata Tajne službe spustilo na pod, štiteći ga od potencijalnih novih hitaca.
Tramp je ubrzo ustao i digao pesnicu ka masi, što je dovelo do skandiranja “SAD“ i “Make America Great Again “.
"Bivši predsednik Donald Tramp je bezbedan nakon incidenta koji se desio na mitingu, saopštio je Entoni Guljelmi", šef za komunikacije američke tajne službe.
“Incident se dogodio uveče 13. jula na Trampovom skupu u Pensilvaniji. Tajna služba je sprovela zaštitne mere i bivši predsednik je bezbedan. Istraga Tajne službe je u toku, a više informacija će biti objavljenp kada ih bude bilo“, naveo je Guljelmi u saopštenju.
O tome ko bi mogla da bude osoba koja je pucala i da li je bilo hapšenja, još uvek nema zvaničnih informacija.
Izvor: CNN, Dejli mejl
Tramp posle atentata razgovarao sa Bajdenom
"Ovo je poruka od Donalda Trampa", piše u kratkom mejlu, uz poruku "Nikada se neću predati", prenosi CNN.
Tramp je rekao da je "pogođen metkom koji mi je probio gornji deo desnog uha". On je na svojoj društvenoj mreži Truth Social naveo da je „odmah znao da nešto nije u redu kada je čuo zvuk fijukanja, pucnje“ i odmah osetio metak kako prodire kroz kožu. „Bilo je mnogo krvarenja, pa sam tada shvatio šta se dešava. BOŽE BLAGOSLOVI AMERIKU!“
Tramp je zahvalio američkoj tajnoj službi i podršci na njihovom „brzom odgovoru“ i izrazio saučešće „porodici osobe koja je ubijena na mitingu, kao i porodici druge osobe koja je teško povređena.”
„Neverovatno je da se takav čin može desiti u našoj zemlji. Za sada se ništa ne zna o napadaču, koji je sada mrtav“, rekao je on.
Osoba koja je pucala na skupu bivšeg predsednika i republikanskog kandidata Donalda Trampa ispalila je više hitaca sa "uzvišene pozicije" izvan mesta gde se održavao miting pre nego što su ga agenti tajne službe neutralisali, saopštili su zvaničnici.
"Američka tajna služba brzo je odgovorila zaštitnim merama i bivši predsednik Tramp je bezbedan. Jedan čovek iz publike je ubijen, a još dve osobe su zadobile kritične povrede", navodi se.
O incidentu se vodi istraga i Tajna služba je o događaju obavestila FBI, potvrdio je portparol službe Entoni Guljelmi.
U pucnjavi na republikanskom skupu Tramp je tokom govora pogođen hicem u uho, nakon čega su ga pripadnici tajne službe sklonili sa govornice.
Bela kuća: Bajden razgovarao s Trampom nakon pokušaja ubistva bivšeg predsednika
Američki predsednik Džozef Bajden razgovarao je u subotu 14. jula sa Donaldom Trampom, posle pokušaja ubistva bivšeg predsednika SAD na njegovom predizbornom mitingu u Pensilvaniji, potvrdio je neimenovani zvaničnik Bele kuće.
"Bajden je takođe razgovarao sa guvernerom Pensilvanije Džošom Šapirom i gradonačelnikom Batlera Bobom Dandojiem", dodao je neimenovani zvaničnik, prenosi Rojters.
Bajden je osudio je pucnjavu na skupu bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa u Pensilvaniji i poručio da "u Americi nema mesta za takvu vrstu nasilja".
"To je bolesno, to je jedan od razloga zašto moramo da ujedinimo ovu zemlju. Ne smemo da dozvolimo da se ovo događa", rekao je Bajden, prenosi AP.
FBI objavio da je Tomas Metju Kruks umešan u pokušaj ubistva Trampa
Federalni istražni biro (FBI) identifikovao je 20-godišnjeg Tomasa Metjua Kruksa kao "subjekta umešanog" u pokušaj ubistva bivšeg predsednika Donalda Trampa, navodi se u saopštenju u nedelju.
U saopštenju FBI navedeno je da je Kruks iz Betel parka u Pensilvaniji, prenosi CNN.
Osumnjičeni za pucnjavu na mitingu Donalda Trampa je muškarac koji je preminuo nakon ispaljivanja hitaca na bivšeg predsednika SAD, potvrdili su na jutrošnjoj konferenciji za novinare zvaničnici državne policije Pensilvanije.
"Tri učesnika mitinga su povređena,i reč je o odraslim muškarcima. Jedna od žrtava je preminula...Pratimo mnogo informacija ", rekao je na brifingu za novinare Džordž Bivens, zamenik komesara za operacije državne policije Pensilvanije.

Kevin Rojek, specijalni agent zadužen za terensku kancelariju FBI u Pitsburgu, Pensilvanija, rekao je na konferenciji za medije da biro radi na identifikaciji napadača putem "biometrijskih potvrda" pošto kod sebe nije imao lične isprave.
"Ovo što se dogodilo nazivamo pokušajem ubistva bivšeg predsednika Donalda Trampa. To je i dalje aktivno mesto zločina", rekao je Rojek na konferenciji za novinare.
Trampov sin: On nikada neće prestati da se bori za spas Amerike
Donald Tramp nikada neće prestati da se bori za spas Amerike, izjavio je Trampov sin Donald Tramp Mlađi nakon što je bivši predsednik SAD povređen u pucnjavi na svom mitingu u Pensilvaniji.
Donald Tramp Mlađi je na na mreži X objavio fotografiju na kojoj se vidi njegov otac okrvavljenog uha i obraza, sa uzdignutom pesnicom i američkom zastavom u pozadini, dok ga agenti Tajne službe hitno odvode sa bine.
"On nikada neće prestati da se bori za spas Amerike", napisao je Donald Tramp Mlađi.
Izvor: Tanjug
CNN: Pokušaj ubistva Trampa otvara mračno, novo poglavlje političkog nasilja u SAD
Pokušaj ubistva Donalda Trampa, koji otvara mračno novo poglavlje u priči o političkom nasilju u SAD, potresao je naciju koja je već bila duboko podeljena tokom jednog od najnapetijih perioda svoje moderne istorije, piše danas Si-En-En (CNN).
Pokušaj ubistva bivšeg predsednika na predizbornom skupu samo nekoliko dana pre očekivanog prihvatanja republikanske nominacije za predsedničkog kandidata je, po definiciji, napad na demokratiju i pravo svakog Amerikanca da bira svoje lidere, navodi CNN.
Tramp se obraćao svojim pristalicama sa bine u Pensilvaniji kada su odjeknuli pucnji, on se trgnuo, zatim se rukom uhvatio za desnu stranu lica i sklonio ispod govornice okružen masom uznemirenih ljudi.
Bivši predsednik je kasnije ispričao da je osetio da mu je metak probio kožu uha i da je krvario dok je okružen agentima Tajne službe napuštao govornicu.
Fotografija Ivana Vučija iz Asošijeted presa na kojoj ogorčeni, ali živ Donald Tramp sa krvlju na uhu i obrazu, pokazuje uzdignutu, stisnutu pesnicu dok ga agenti Tajne službe sprovode sa bine na bezbednu lokaciju sa američkom zastavom u pozadini, odmah je postala viralna kao ilustracija jednog napetog političkog razdoblja američke istorije, bez obzira na dalji razvoj događaja, ocenjuje CNN.
Izvor: Tanjug
Istorija atentata na američke predsednike i predsedničke kandidate: Pre Trampa pucano na Kenedija, Linkolna, Regana…
Nakon pokušaja ubistva bivšeg predsednika i republikanskog kandidata za 47. predsednika SAD Donalda Trampa na njegovom predizbornom skupu u Batleru, u Pensilvaniji, američki mediji podsećaju na političko nasilje tokom američke istorije, ali i činjenicu da su neki od predsednika SAD, poput Džeralda Forda bili žrtve i dva odvojena pokušaja ubistva.
Četiri predsednika su kako podseća CNN ubijena - Abraham Linkoln, Džejms Garfild, Vilijam Mekinli i Džon Kenedi.
Podsećaju da je muškarac iz Ajdaha optužen za atentat 2011 na tadašnjeg predsednika SAD Baraka Obamu kada je pucao na Belu kuću.
Predsednik Ronald Regan upucan je 1981. nakon što je napustio događaj u hotelu Hilton u Vašingtonu. Teško ranjen proveo je 12 dana u bolnici. Napadač je bio Džon Hinkli mlađi, koji je pušten na slobodu 2022. godine. Posle incidenta, Reganu je porasla popularnost.
Džerald Ford prošao je bez povreda u dva odvojena pokušaja ubistva za koje su bile odgovorne dve žene u septembru 1975. godine. Oba pokušaja su bila u Kaliforniji u razmaku od samo 17 dana.
Džordž Volas upucan je četiri puta dok je vodio kampanju za demokratsku predsedničku nominaciju. Pucnjava se dogodila u tržnom centru u Lorelu, u Merilendu. Doživotno je paralisan u napadu 1972. Bio je poznat po podršci segregaciji i populizmu, naglasio je političke tenzije u SAD i potencijal za nasilje u doba Vijetnamskog rata, prenosi Glas Amerike.
Brat predsednika Džona F. Kenedija, Robert, koji je bio u trci za demokratsku predsedničku nominaciju, ubijen je u hotelu Ambasador u Los Anđelesu. Ubistvo je imalo velike posledice po predsedničku trku 1968. godine i dogodilo se samo dva meseca nakon što je ubijen borac za građanska prava Martin Luter King mlađi. To je sve doprinelo političkim nemirima krajem 1960-tih.
Predsednik Kenedi ubijen je u Dalasu u Teksasu, dok se vozio u predsedničkoj koloni. Kenedija je ubio Li Harvi Osvald.
Vorenova komisija, koja je istraživala ubistvo, utvrdila je 1964. godine da je Osvald, bivši marinac koji je živeo u Sovjetskom Savezu, delovao samostalno.
Mnogi Amerikanci veruju da je sa smrću Kenedija počeo turbulentiji period u američkoj politici i društvu, u svetlu rata u Vijetnamu i borbe za građanska prava.
Tada novoizabrani predsednik Frenklin Ruzvelt bio je 1933. meta pokušaja ubistva u Majamiju, na Floridi. Nije povređen, ali je u napadu ubijen gradonačelnik Čikaga Anton Cermak.
Poput Trampa, Teodor Ruzvelt je, kako navodi Glas Amerike, 1912. bio u trci za Belu kuću kao bivši predsednik kada je upucan u Milvokiju, u Viskonsinu.
Metak, koji mu je ostao zaglavljen u grudima do kraja života, usporio ga je savijeni govor na 50 strana i čelična kutija za naočara u džepu košulje. Uprkos tome što je upucan, Ruzvelt je odlučio da održi planirani govor.
Predsednika Mekinlija ubio je 1901.godine anarhista Lion Čolgos u Bafalu, u Njujorku.
Godine 1865. Abrahama Linkolna je ubio Džon Vilkis But, poznati glumac i simpatizer Konfederacije, dok je tadašnji predsednik gledao predstavu "Naš američki rođak" u Fordovom pozorištu u Vašingtonu.
Butov napad, samo nekoliko dana nakon predaje snaga Konfederacije u Građanskom ratu, bio je deo veće zavere koja je obuhvatala i pokušaje da se ubiju potpredsednik Endrju Džonson i državni sekretar Vilijam Sivord.
Izvor: Tanjug
Vučić: Nadam se da će ludilo mržnje u svetu da prestane, želim Trampu brz oporavak
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u Kairu izrazio zabrinutost zbog napada na Dolanda Trampa i poručio da se nada da će to ludilo mržnje koje se širi svuda po svetu da prestane i poželeo Trampu brz oporavak.
"Želeo bih još jednon da izrazim zabrinutost zbog užasnih događaja koji su se zbili noćas u SAD, pokušaj atentata na bivšeg predsednika i što je još važnije predsedničkog kandidata Donalda Trampa. Želim mu dobro zdravlje i brz oporavak", rekao je Vučić novinarima posle sastanka u Kairu sa poglavarom Koptske pravoslavne crkve i patrijarhom Aleksandrijskim Tavadrosom II.
Vučić je rekao da se nada da će prestati to ludilo mržnje koje se širi svetom i da će, kako je rekao, postojati veće poštovanje.
"I da će biti manje agresije posebno od onih koji uvek drugima prebacuju da su agresivni a najčešće baš sa te strane dolaze napadi. Verujem u snagu američkog naroda da sve ovo prevaziđe i uverenje da ćemo i mi u Srbiji uspeti da sačuvamo razum i da razumemo koliko je mir važan i koliko je stabilnost važna i da guramo zemlju napred", naglasio je Vučić.
Izvor: Tanjug
Tagovi:
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.