Australija neće otkazati kineski zakup strateški važne luke uprkos bezbednosnim bojaznima SAD
Vlada Australije je u petak saopštila da je odlučila da kineskoj kompaniji ne otkaže 99-godišnji zakup strateški važne luke Darvin na severu, uprkos zabrinutosti SAD da bi se zakupljena luka mogla koristiti za špijuniranje obližnjih vojnih baza Australije i SAD.

Kabinet premijera je saopštio da je istraga osmogodišnjeg zakupa od 2015. godine pokazala da su postojeće mere praćenja i regulacije "dovoljne za upravljanje bezbednosnim rizicima".
Parlamentarni odbor je 2021. godine preporučio tadašnjoj vladi da razmotri vraćanje australijske kontrole nad lukom ako je zakup u suprotnosti sa "nacionalnim interesom". Vlada je odgovorila da posle revizije nije našla osnove za raskid zakupa.
Laburistička partija levog centra sadašnjeg premijera Entonija Albanezea bila je u to vreme u opoziciji, a on je tada tvrdio da zakup nikada nije trebalo dozvoliti iz bezbednosnih razloga.
Albaneze će se uskoro u Vašingtonu sastati s predsednikom SAD Džozefom Bajdenom, a namerava i da poseti Kinu gde posete premijera Australije nije bilo sedam godina uprkos razgranatim odnosima.
Kompanija Landbridž je 2015. godine pobedila na tenderu za upravljanje lukom u poslu vrednom 390 miliona dolara. Vlada Severne teritorije je dodelila ugovor Landbridžu samo nekoliko godina nakon što su Sjedinjene Države rasporedile prvu grupu američkih marinaca u Darvinu.
Veličina i obim američkih vojnih rotacija kroz severnu Australiju, kao i strateški značaj severnih baza, povećani su nakon što je australijsko MInistarstvo odbrane u aprilu saopštilo da Kina preduzima najveće jačanje vojnog prisustva, nego bilo koja zemlja od kraja Drugog svetskog rata.
Izvor: Beta