Borelj: Prisilno raseljavanje Jermena iz Karabaha će naići na snažan odgovor Evropske unije

Prisilno raseljavanje jermenskog civilnog stanovništva iz Nagorno Karabaha vojnim ili drugim sredstvima naići će na snažan odgovor EU, upozorio je visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj.

Nagorno-Karabah. Foto: Tanjug/Russian Defense Ministry Press Service via AP

"Evropska unija osuđuje vojnu operaciju Azerbejdžana protiv jermenskog stanovništva Nagorno-Karabaha i žali zbog žrtava i gubitaka života izazvanih ovom eskalacijom", rekao je Borelj, navodi se u saopštenju EU.

Povodom postignutog sporazuma o prekidu vatre, Borelj je rekao da očekuje trenutni i potpuni prekid neprijateljstava i poštovanje primirja, prenosi agencija Armen pres.

"EU poziva Azerbejdžan da omogući trenutnu i nesmetanu humanitarnu pomoć stanovništvu kome je potrebna, uključujući i potpuno otvaranje koridora Lačin u skladu sa odlukom Međunarodnog suda pravde iz februara i jula 2023", istakao je Borelj i dodao da su EU i njene države članice spremne da pruže hitnu humanitarnu pomoć.

On je pozvao Jermene iz Bakua i Nagorno Karabaha da se hitno uključe u sveobuhvatan i transparentan dijalog.

"Azerbejdžan snosi odgovornost da osigura prava i bezbednost Jermena iz Karabaha, uključujući njihovo pravo da žive u svojim domovima bez zastrašivanja i diskriminacije. Prisilno raseljavanje civilnog stanovništva vojnim ili drugim sredstvima naići će na snažan odgovor EU", upozorio je Borelj.

On je napomenuo da je EU spremna da preduzme odgovarajuće mere u slučaju daljeg pogoršanja situacije.

"EU ponavlja svoju podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu i Azerbejdžana i Jermenije. Pozivamo Azerbejdžan da ponovo potvrdi svoju nedvosmislenu posvećenost teritorijalnom integritetu Jermenije, u skladu sa Deklaracijom iz Almatija iz 1991. godine", naveo je visoki predstavnik EU.

Kako je dodao, EU je spremna da dalje podržava demokratski izabrane vlasti Jermenije, bezbednost i nastavak demokratskih reformi. 

Misija Evropske unije u Jermeniji (EUMA) nastaviće da posmatra i izveštava o bezbednosnoj situaciji duž jermenske strane međunarodne granice sa Azerbejdžanom, dodao je Borelj i pozvao na nastavak pregovora Jermenije i Azerbejdžana o svim nerešenim pitanjima "kako bi se obezbedio dugotrajan mir za dobrobit svih ljudi u regionu". 

Azerbejdžan: Pokušaji Jermenije da zloupotrebi Savet bezbednosti moraju biti odbačeni

Ministar spoljnih poslova Azerbejdžana Džejhun Bajramov izjavio je da je jednostran i pristrasan pristup, zasnovan na uskim političkim razmatranjima ili lobističkim vezama koje su u osnovi sazivanja diskusija u Savetu bezbednosti povodom situacije u Nagorno Karabahu, "potpuno neproduktivan, beskoristan i osuđen na neuspeh". 

"Ovo može samo da skrene pažnju sa stvarnog procesa normalizacije, što nije u interesu Azerbejdžana i Jermenije, već u interesu određenih spoljnih sila koje nastavljaju da zloupotrebljavaju postojeće neslaganja za sopstvene političke svrhe", poručio je Bajramov na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, prenosi Azertac.

Prema njegovim rečima, u ključnom trenutku, kada se ukazala istorijska prilika za uspostavljanje dobrosusedskih odnosa između Jermenije i Azerbejdžana posle 30 godina krvavog sukoba, celokupna međunarodna zajednica, uključujući Savet bezbednosti, treba da na adekvatan način razume rizike i pretnje koje se odnose na Jermeniju, kao i "destruktivne akcije i akcije Jermenije protiv međunarodnog prava".

"Izuzetno je važno da se pokušaji zloupotrebe Saveta bezbednosti za prikrivanje kategorički odbacuju“, upozorio je šef azerbejdžanske diplomatije.

On je naveo da bi, u vreme kada je počela praktična primena razoružanja i demilitarizacije, praćena direktnim dijalogom između stanovnika jermenskog porekla i zvaničnika vlade Azerbejdžana, međunarodna situacija trebalo da uvaži trenutnu realnost. 

Ministarstvo spoljnih poslova Jermenije traži pokretanje misije Ujedinjenih nacija u Karabahu

Jermenski ministar inostranih poslova Ararat Mirzojan zatražio je osudu napada na civilnu infrastrukturu u Nagorno-Karabahu i hitno pokretanje misije UN-a na toj teritoriji. 

"Pozivam Savet bezbednosti da preduzme sledeće hitne mere. Da osudi nastavak napada na civilne objekte i infrastrukturu, da zatraži punu primenu obaveza iz međunarodnog humanitarnog prava, da odmah pokrene misiju UN u Nagorno-Karabahu radi praćenja i procene ljudska prava, humanitarne i bezbednosne situacije“, rekao je on na sednici Saveta bezbednosti UN.

Kako je naveo, cilj operacije Azerbejdžana je da se završi etničko čišćenje u Nagorno Karabahu, prenosi Armenia Aycor.

Prema Mirzojanu, teško je poverovati da se sve ovo dešava danas, u 21. veku, pred očima međunarodne zajednice, dok Jermenija već duže vreme poziva na uzbunu, dok je međunarodna zajednica je odbila da tome pristupi dovoljno ozbiljno.

"Ova agresija je kulminacija desetomesečne blokade i prinudne gladi koju Azerbejdžan koristi protiv stanovništva Nagorno-Karabaha", istakao je jermenski ministar.

On je takođe negirao tvrdnje Azerbejdžana u vezi sa prisustvom Oružanih snaga Jermenije u Nagorno Karabahu.

"Očigledna je namera pojedinih subjekata da Jermeniju uključe u vojne operacije, da prenesu vojne operacije na našu suverenu teritoriju. Moramo da gradimo mirne odnose zasnovane na međusobnom priznavanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta“, rekao je Mirzojan i napomenuo da i dalje postoji vera u sposobnost Saveta bezbednosti UN da spreči zločine Azerbejdžana.

Izvor: Tanjug