Đedović Handanović o sankcijama NIS-u: Nema razloga za brigu, Srbija svega ima dovoljno
Povodom uvođenja američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da građani i privreda Srbije nemaju nikakvih razloga za brigu, kao i da će raditi na tome da ne dođe do bilo kakvih oscilacija na tržištu.

Ona je rekla da je država apsolutno odlučna da pomogne da se sve prevaziđe bez ikakvih posledica na građane i privredu.
"Očekujem racionalno ponašanje svih učesnika na tržištu, kompanija u naftnom sektoru, ali i finansijskih institucija i banaka“, rekla je ministarka za RTS.
Prema njenim rečima, NIS je bio i biće dobar partner, kao i pouzdan klijent, podsetivši da je država drugi najveći akcionar u toj kompaniji.
"Naš prioritet je da NIS nastavi odgovorno da posluje. Imamo prelazni period koji služi upravo za to da se pronađu rešenja. Računamo da administracija SAD pomogne da sankcije ne utiču na Srbiju i da uveri investitore da će tako biti. To je za nas od apsolutnog značaja", dodala je ministarka.
Đedović Handanović je istakla da treba da dobijemo dodatna pojašnjenja u vezi sa sankcijama, jer je u ovom slučaju "svaka reč bitna".
"Ove sankcije će imati posledice po 30 zemalja, kao i na više od 30 kompanija. Jako je važno da dobijemo dodatna pojašnjenja, a onda u odnosu na njih da razgovaramo sa prijateljima iz Rusije. Najvažniji je razgovor predsednika Aleksandra Vučića i ruskog Vladimira Putina. Rusija je naš energetski partner poslednjih decenija i moramo da dođemo do rešenja", naglasila je ministarka.
Govoreći o rezervama sirove nafte i derivata, Đedović Handović kaže da Srbija svega ima dovoljno, kao i da građani nemaju razloga za brigu.
"Da ništa ne kupimo u naredna tri meseca, apsolutno smo bezbedni, ali na to ne računamo. Pričaćemo i nastaviti dijalog za svim uključenim na tržištu i ovom sektoru. Važno je da nadgledamo stanje i snabdevenost, ali ćemo podizati rezerve", rekla je minstarka.
Na pitanje da li imamo rezerve mazuta zbog grejne sezone, Đedović Handovićeva ističe da je "sve pod kontrolom", kao i da imamo tri puta više rezervi u odnosu na potrebe. "Nema mesta panici i brizi, nikakvih kanistera neće biti", poručuje ministarka.
Podseća da se nalazimo na prelazu između dve američke administracije, pa će Srbija i zbog toga tražiti određenu fleksibilnost u rokovima.
Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija su dodali Naftnu industriju Srbije (NIS) na listu sankcija usmerenih protiv kompanije Gazprom Neft i Ruske Federacije.
Verma: Neće biti nikakvih ekonomskih posledica za Srbiju; Vučić: Znamo da mi nismo meta, ali nam je to slaba uteha
"Neće biti nikakvih ekonomskih posledica za Srbiju ako se ukloni rusko vlasništvo u vlasničkoj strukturi kompanije NIS", ocenio je danas zamenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričard Verma. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je naglasio da iako Srbija nije meta, sankcije su svakako loša vest.

Verma je, posle sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, rekao da su razgovarali o sankcijama protiv entiteta u kojima Rusija ima vlasništvo, među kojima je i NIS.
On je naveo da je NIS jedna od 2.000 firmi i da je cilj da se iz njih ukloni vlasništvo Rusije i da su sa Vučićem razgovarali kako da se izvede ta promena.

"Neće biti nikakvih ekonomskih posledica za Srbiju ako se ukloni vlasništvo Rusije koja ne ulaže u budućnost Srbije, jer profite iz NIS ne koristi za investicije. Menjanjem vlasničke strukture pomoći ćemo da region ima više i bićemo partneri kako bi Srbija imala energetsku nezavisnost", rekao je Verma.
Verma je rekao da shvata da su sankcije složen izazov, ali da one nisu usmerene protiv Srbije i njenog naroda.
Podsećamo da je Insajder 2013. godine objavio serijal “Energetski (ne)sporazum”. Višemesečno istraživanje Insajdera o energetskom sporazumu između Srbije i Rusije pokazalo je da je Srbija, od svih zemalja na trasi Južnog toka, najgore prošla u pregovorima o izgradnji ovog međunarodnog gasovoda.
U poslednjoj epizodi serijala "Insajder: Energetski nesporazum" videćete šta je sve prodato uz NIS, koliko je u poslednjih pet godina ubrzano korišćenje domaćih rezervi kao i ko je, kako i zbog čega u direktnim pregovorima, daleko od očiju javnosti, pristao na dokumente kojima se izlazilo u susret ruskoj strani. Kako otkriva Insajder prodaja Naftne industrije Srbije za 400 miliona evra uz obavezu investiranja od 500 miliona evra, značila je između ostalog, prodaju prava na korišćenje domaćih rezervi nafte i gasa.
Izvor: RTS/Insajder