Hovenijer: Kosovo mora da formira ZSO, u skladu sa svojim Ustavom
Američki ambasador na Kosovu Džefri Hovenijer izjavio je u sredu, 13. decembra, u Severnoj Mitrovici, da Kosovo mora da formira Zajednicu opština sa srpskom većinom (ZSO), te da ona mora biti u skladu sa Ustavom i zakonima Kosova.

"Ne bi trebalo da to bude treći nivo vlasti, ZSO ne bi trebalo da ima izvršna ovlašćenja, jer ne želimo još jednu Republiku Srpsku, ne želimo nešto što bi negativno uticalo na funkcionisanje Kosova kao države", rekao je Hovenijer.
Izaslanici zapadnih zemalja i Evropske unije (EU) su 21. oktobra Kosovu i Srbiji predstavili nacrt statuta za formiranje ZSO, nakon čega su obe strane saopštile da je on prihvatljiv.
Hovenijer je kazao da se čuje puno kritika na račun ovog statuta a da bi, prema njegovoj oceni, fokus trebalo da bude na koracima napred, odnosno da se on prosledi Ustavnom sudu na procenu.
"Verujemo da bi trebalo da se brzo krene napred. Svi oni koji ističu važnost da Kosovo mora da se koordiniše sa SAD, Zapadom i Evropom, treba da imaju u vidu da je ovaj statut došao od prijatelja Kosova u Evropi i SAD", rekao je Hovenier.
Na pitanje da li nacrt Statuta molže da se menja, Hovenier je rekao da je to pitanje za izaslanika EU za dijalog Miroslava Lajčaka, ali da je on Vladi Kosova i drugima rekao da je otvoren za sugestije.
"Lajčakov tim je, uz podršku SAD, blisko sarađivao na ovom nacrtu, kako bi garantovao da ispunjava sve uslove koje sam naveo. Ima li prostora za napredak? Možda. Ali ne treba gubiti vreme na pojedinostima", ocenio je on.
Nakon višegodišnjih bezuspešnih napora međunarodne zajednice da Priština i Beograd usaglase stavove oko ovog pitanja, EU je krajem oktobra saopštila da je Beogradu i Prištini predat "moderni nacrt statuta" za formiranje ZSO, koji su podržale i SAD, Nemačka, Francuska i Italija.
Govoreći o inicijativi za smenu gradonačelnika opština na severu Kosova putem peticije američki ambasador je rekao da je ovo uputstvo za smenu gradonačelnika doneto na zahtev EU i SAD da se omoguće vanredni lokalni izbori na severu, sa ciljem deeskalacije situacije.
Podvukao je važnost da "svi zvaničnici na Kosovu, na svim nivoima, učine sve što je moguće da olakšaju punu primenu Administrativnog uputstva za smenu gradonačelnika".
"Oni bi trebalo da daju sve od sebe kako bi osigurali da građani mogu da ostvare svoja demokratska prava", rekao je američki ambasador.
Hovenier je još kazao da ne može tačno da proceni kako će Srbija reagovati na poternicu Interpola za Milanom Radoičićem, ali da su SAD zvaničnom Beogradu jasno stavile do znanja da odgovorni za napad u Banjskoj moraju da odgovaraju.
Izvor: Beta