Peti dan skupštinske rasprave o rebalansu budžeta: Polemike, uvrede, prozivke i pomalo o dnevnom redu (VIDEO)
U Skupštini Srbije je u toku peti dan rasprave o predloženom rebalansu budžeta.

Prethodna četiri dana, poslanici vlasti i opozicije oprečno su za govornicom dikutovali o rebalansu budžeta. Opozicioni poslanici tražili su da se u budžetu obezbedi više novca za obrazovanje.
Odbor za finansije Skupštine Srbije prihvatio je predloženi rebalans u načelu, a parlamentu je predložio da usvoji izmene i dopune Zakona o budžetu.
Poslanici će razmatrati i predloge o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama i dopunama Finansijskog plana Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje za 2024. godinu.
Na dnevnom redu je i saglasnost na Odluku o izmenama Finansijskog plana Nacionalne službe za zapošljavanje za 2024. godinu.
Skupština nastavila rad po amandmanima na rebalans budžeta
Poslanici Skupštine Srbije nastavili su danas raspravu po amandmanima na predlog rebalansa budžeta za ovu godinu.
Na taj zakonski predlog podneto je 119, a na svih sedam tačaka dnevnog reda ukupno 146 amandmana.
Za ovu godinu planirano je da ukupni prihodi iznose 2.173,4 milijarde dinara, što je za 132,5 milijardi odnosno 6,5 odsto više u odnosu na inicijalni budžet.
Poslanici su vanrednu sednicu na kojoj se raspravlja o rebalansu budžeta i pratećim zakonima počeli u ponedeljak.
Izvor: Tanjug
Brnabić: Ukoliko se skrati današnja rasprava, o litijumu moguće u ponedeljak
Skupština Srbije nastavlja danas raspravu po amandmanima na rebalans budžeta, a predsednica Parlamenta Ana Brnabić navodi da ukoliko se ta rasprava skrati i večeras dođe do glasanja, onda bi o zahtevu opozicije za zabranu istraživanja litijuma i bora, moglo da se raspravlja već od ponedeljka.
"Danas nastavljamo rad po amandmanima kojih je 146 tako da taj broj znači po poslovniku da mi možemo da razgovaramo o tome 14 sati. Ukoliko opozicija želi da govorimo o projektu Jadar, mogli smo da se dogovorimo da imaju samo one amandmane na rebalans budžeta na kojima insistiraju", rekla je ona za RTS.
Brnabić je naglasila i da je tačno to sa jedne strane što kaže opozicija da je bilo i mnogo više amandmana, ali kako je dodala, kada ih je bilo mnogo više to je značilo da vi u stvari zloupotrebljavate taj institut amandmana da bi produžili vreme sednice i kupili vreme za neke druge rasprave.
Prema njenim rečima ta zloupotreba je očigledna, a to se najbolje vidi da kad dođe dan za glasanje ti koji su predlagali amandmane, ne da ne glasaju za njih nego nisu čak ni prisutni na glasanju.
Predsednica Skupštine Srbije je dodala i da ona što se tiče teme o AP Kosovu i Metohiji nema nikakav problem da to bude u redovnom zasedanju Parlamenta.
"Ja očekujem zaista čitav niz izuzetno važnih zakona za našu zemlju i za sve naše građane u redovnom zasedanju od 1. oktobra pa do kraja godine", rekla je ona.
Brnabić je naglasila i da je ove godine nastup delegacije Srbije, predvođene predsednikom Aleksandrom Vučićem u UN drugačiji i da je razlika u odnosu na prethodne godine očigledna, jer je bio praćen nizom sastanaka, protokolarnih sastanka, kao i učešćem na različitim ceremonijama, gde je Srbija bila pozivana.
Prema njenim rečima poruke koje je u svom govoru u UN uputio Vučić važne su zbog očuvanja i borbe za teritorijalni integritet Srbije i za objašnjavanje kada je svet počeo da kako ističe "srlja u haos".
Predsednica Narodne skupštine izjavila je i da je kada je KiM u pitanju, retorika sada oštrija, ali sankcije za Prištinu i dalje izostaju, kao i dijalog.
Izvor: Tanjug
Brnabić: Sad tražite da budemo fikusi i ćutimo, uvek moramo da vam izlazimo u susret
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić ponovila je danas da je opozicija tražila da se o litijumu diskutuje u vanrednom zasedanju, a na poziv poslanika koalicije NADA da članovi vlade "ne zloupotrebljavaju vreme kad nema šta da se kaže", upitala je da li očekuje da ministri budu "fikusi" i da ne odgovaraju da bi se ova sednica završila.
Brnabić je citirala poslanika koalicije NADA Predraga Marsenića, kome je odovarala, rekavši da je upravo izgovorio da "kolega Šulkić (koalicija NADA) rekao sve što ima da se kaže, a da je onda (Marsenić) nastavio da govori još osam minuta".
"Toliko o tome u stvari ko ovde želi da završi sednicu. Što se tiče tumačenja, ne tumačim ja ništa. Čitam zakon i ustav. Redovno zasedanje počinje 1. oktobra", rekla je Brnabić na sednici na kojoj se govori o amandmanima na rebalans budžeta za ovu godinu.
Brnabić je konstatovala da se uvek radi o tome da većina mora da izlazi u susret opoziciji jer opozicija ne može da formuliše zahtev na pravi način.
"Moja dobra volja je da vam ponovo izađem u susret. I ovde se uvek radi o tome da većina mora da vam izlazi u susret, zato što vi ne možete da formulišete nešto što mi konačno uradimo tako kako ste vi tražili, umesto toga da vam svaki put mi pomognemo kao sa ovim kvorumom, da vi dobijete ono što tražite", rekla je Brnabić.
Brnabić je pozvala Marsenića da se uozbilji i dodala da duguje to građanima koji su glasali za tu stranku, kao što duguje skupštini dostojanstvo, što je, kako je navela, ipak njen problem.
Marsenić je rekao da je izračunao da su predstavnici vlade govorili više od dva sata i pozvao ih da se "ne zloupotrebljava" to vreme kada nema šta da se kaže.
"Mi samo tražimo takvu vrstu ponašanja i onda ćemo stići sve", rekao je Marsenić.
Brnabić je odgovorila Marseniću da mu ne priliči to što je rekao.
"Da privedem građanima šta ste vi rekli. Vi ste rekli stići ćemo sve, ako članovi vlade ovde sede kao fikusi i ne odgovaraju, ako većina sedi takođe kao fikusi i sluša vas, i sluša sve uvrede, i sve neistine, e, onda ćemo sve stići. Pa da, tako ćemo sve stići. Samo ne znam gde je tu parlamentarizam. A moj posao je da čuvam taj parlamentarizm", poručila je Brnabić.
Izvor: Tanjug
Ministarka Popović: Pooštrene kazne za nasilje u porodici, predviđena i zaštita prosvetara
Ministarka pravde Maja Popović izjavila je danas da su pooštrene kazne za krivična dela nasilja u porodici i da njeno ministrarstvo izuzetno odgovorno radi na pooštravanju krivičnih sankcija da bi one odvratile buduće izvršioce krivičnih dela, posebno u toj oblasti.
Odgovarajući poslanici Narodnog pokreta Srbije Slavici Radovanović na sednici Skupštine Srbije na kojoj se raspravlja o rebalansu budžeta, Popović je rekla da je upravo na inicijativu predsednika Aleksandra Vučića predviđeno poštravanje kazne u odnosu na krivična dela nasilja u porodici.
"Za osnovni oblik krivičnog dela nasilja u porodici predloženo je se poštre i propišu kazne zatvora u rasponu od šest meseci do pet godina, umesto kazne zatvora od tri meseca do tri godine koja je sada propisana. Predloženo je poštravanje i propisivanje kazne zatvora u rasponu od jedne do 10 godina za krivično delo nasilja u porodici koje je izvršeno korišćenjem oružja, opasnog oruđa ili drugog sredstva koje je podobno da telo teško povredi, dok je sada propisana kazna u rasponu od šest meseci do pet godina", navela je ministarka.
Kako je rekla, opozicija pokušava da dezavuiše građane Srbije tvrdnjama da vlada Srbije ne radi ništa.
"Kao što je potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić učinila pre nedelju dana obraćajući se prosvetarima i predlažući ingeniozni predlog, a to je izmena KZ-a u tom smislu propiše kazna zatvora za napad na zaposlenog u prosveti. Pre toga smo i predsednik vlade i ja više puta bili na sastancima sa predstavnicima sindikata i predočili da je predviđeno potpuno novo krivično delo koje će zaštititi sve zaposlene u obrazovnim ustanovama kao i njihove porodice", rekla je Popović.
Radovanović je prethodno zatražila da se povećaju izdaci za boračku invalidsku zaštitu i socijalnu zaštitu i zatražila da se u dnevni red uvrsti inicijativa Autonomnog ženskog centra da se deci koja su ostala bez majki koje su ubijene kao posledica nasilja u porodici, omogući dečiji dodatak.
Ona je istakla da država stalno priča kako joj je to važno i kako će se povećati kazne za sve one koje dignu ruku na žene, ali tvrdi da se ništa konkretno nije uradilo.
Radovanović je zamolila potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina, pošto je rekao da mu je Direkcija za upravljanje oduzetom imovinom dodelila auto zaplenjen od članova organizovanog kriminala, da taj auto stavi na licitaciju, a novac dodeli deci čije su majke žrtve femicida, ili da, u suprotnom, podnese ostavku, jer, kako je rekla, ne može se voziti u vozilu iz predmeta najgoreg organizovanog kriminala, a onda se čuditi što mu je zabranjen ulazak u Ameriku.
Vulin joj je odgovorio da je najvažnije i pozadina svega što mu je zabranjen ulazak u SAD i objasnio da je Uprava za oduzetu imovinu dodelila desetine, stotine vozila raznim nevladinim organizacijama, Crvenom krstu, izviđačima, ženskim centrima i bolnicama.
"Ali pozadina svega jeste što je meni zabranjen ulazak u Ameriku, za razliku od vašeg šefa stranke, kom je to najveća čast i ponos da preko onog pašnjaka ode u Ameriku. Ja tamo na ovaj način ne želim da idem", rekao je Vulin.
Dodao je da mu je njihov visoki funkcioner rekao da znaju da nije ni ruski agent, ni kriminalac, ali da su njegovi stavovi strateški suprotstavljeni stavovima njegove vlade.
"Apsolutno tačno. Zato što su strateški stavovi njegove vlade da priznamo Kosovo, da napustimo Republiku Srpsku i da uvedemo sankcije Ruskoj Federaciji. Ništa od toga se neće desiti dok Aleksandar Vučić vodi Srbiju i dok sam ja u vladi Srbije", rekao je Vulin.
Poslanik Stranke slobode i pravde Borko Stefanović rekao je da je njegova stranka podnela amandman kojim bi se jedan mali deo sredstava koje su predviđene kao donacije stranih vlada dale na raspolaganje lokalnim samoupravama kako bi one donosile odluke u interesu svojih građana, jer smatraju da su izdaci za nenamenska sredstva koja se upućuju lokalnim samoupravom toliko mala da lokalne samouprave ne mogu samostalno da odlučuju.
Izvor: Tanjug
POKS: Kupovina skupljeg, azerbejdžanskog gasa - novi katastrofalni potez Vlade Srbije
Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS) saopštio je danas da je potpisivanje ugovora o kupovini skupljeg, azerbejdžanskog gasa, "novi katastrofalan potez Vlade Srbije" i da za tu odluku ne postoji ekonomski interes.
"Skuplja nabavna cena znači skuplji gas za građane, pa je neshvatljivo čime se Vlada Srbije vodi kada donosi ovakve odluke koje će imati štetne posledice po sve građane", izjavio je predsednik POKS-a i poslanik u Skupštini Srbije Vojislav Mihailović.
On je istakao da ministarka rudarstva i energetike Đedović-Handanović i predsednik Vlade Miloš Vučević duguju i odgovor na pitanje "čime je to ugrožena energetska bezbednost Srbije koju, navodno, ovaj ugovor osigurava, ako se zna da Srbija od Rusije dobija gas po najpovoljnijim cenama na tržištu i da te cene važe i za sve dodatne količine koje mogu biti potrebne Srbiji".
"Više je nego jasno da za ovakvu odluku ne postoji nikakav ekonomski i politički interes Srbije, već je u pitanju novi nalog sa Zapada kojeg Vlada Srbije pokorno sprovodi u delo", zaključio je Mihailović.
Izvor: Beta