Šest meseci od masovnog ubistva u selima u okolini Mladenovca i Smedereva

Prošlo je šest meseci od masovnog ubistva u selima u okolini Mladenovca i Smederеva, Duboni i Malom Orašju, kada je Uroš Blažić (21) hicima iz automatske puške ubio devet, a ranio 14 osoba, samo dan nakon ubistava u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar“.

Foto: Insajder

 Pogledajte dokumentarnu emisiju Insajdera o dešavanjima u Mladenovcu:


Uroš Blažić. je uhapšen 5. maja, dan posle zločina, u selu na teritoriji opštine Kragujevac, gde je pronađen u objektu koji je vlasništvo njegovog ujaka. Do Kragujevca je stigao taksijem tako što je primorao taksistu da ga odveze preteći mu ubistvom. Prilikom pretresa osumnjičenog i prostorija koje je koristio pronađena je veća količina oružja i municije.

U potrazi za njim učestvovalo je 600 pripadnika MUP-a, a na terenu su bile prisutne sve jedinice - SAJ, Žandarmerija, Helikopterska jedinica, Intreventna, termovizijski dronovi.

Blažić je na saslušanju u tužilaštvu početkom maja priznao izvršenje tog krivičnog dela. 

On je pucao iz oružja, za čiju je ilegalnu nabavku, posle četiri meseca istrage, osumnjičen njegov otac Radiša Blažić, inače vojno lice.  

Više tužilaštvo u Smederevu podiglo je krajem oktobra optužnicu protiv Uroša Blažića zbog masovnog ubistva u selima Dubona i Malo Orašje. 

Optužnicom su obuhvaćeni i njegov otac, kao i dvojica rođaka.

Zbog zakonskih ograničenja, tužilac za Uroša Blažića traži 20 godina zatvora, jer je u vreme zločina bio mlađe punoletno lice, pa ne može da bude osuđen na doživotnu kaznu. 

"Bez ikakvog povoda, sa namerom da ih liši života izašao je iz vozila i rafalnom paljbom, iz navedene automatske puške je ispalio više desetina projektila u pravcu oštećenih nakon čega je, kada je ispraznio okvir sa municijom, isti zamenio, i nastavio da puca na oštećene", navodi Više tužilaštvo iz Smedereva u saopštenju. 

Zbog neovlašćenog nabavljanja i držanja veće količine oružja, i zbog izazivanja opšte opasnosti, tužilaštvo traži da otac Uroša Blažića bude osuđen takođe na 20 godina.

Otac Uroša Blažića prema navodima optužnice nabavio je veliku količinu naoružanja koje je neobezbeđene čuvao u svojoj kući, a onda preneo u vikendicu u selu Šepšin, koju je dao sinu na korišćenje. 

Tužilaštvo je tražilo i da se svim okrivljenima produži pritvor, a dvojica rođaka osude na po šest godina zatvora zbog nedozvoljenog držanja oružja.

Mere Vlade Srbije

Ubistva su se desila u istom danu kada je predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstavio mere Vlade Srbije zbog tragedije koja se dogodila u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar“.

U obraćanju 5. maja Vučić je ocenio da je reč o terorističkom aktu a Vlada Srbije je usvojila nove mere odnosno da Ministarstvo unutrašnjih poslova hitno pripremi izmene i dopune Zakona o oružju i municiji, kojima bi se pooštrili uslovi za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja.

"Vlada će doneti zaključak kojem se nalaže MUP-u, bez tih procedura u kojima ćemo čekati jedno 17 meseci, da pripremi hitne izmene i dopune zakona o oružju i municiji kojima bi se pooštrili uslovi za držanje i nošenje kratkog i vatrenog oružja“, rekao je tada Vučić.

Kako je naveo, svi ljudi koji imaju oružje, ali ne ono lovačko, proćiće reviziju. 

Pokrenuta je i akcija predaje nelegalnog oružja bez posledica. 

Prve četiri mere od deset direktno se tiču kontrole naoružanja: moratorijum od dve godine na izdavanje dozvola za držanje oružja, revizija izdatih dozvola, kontrola držanja oružja u skladu sa zakonom i kontrola rada streljana. 

Te represivne mere su, tvrde u MUP-u, ispunjene. Uz njih, i mera koja nije bila najavljena, ali koju je MUP organizovao - dobrovoljna predaja nelegalnog oružja, bez krivičnih sankcija. Formiran je i Vladin Savet za sprečavanje vršnjačkog nasilja.

Predsednik Aleksandar Vućić je 3. maja predložio da se razmotriti mogućnost snižavanja starosne granice za krivično-pravnu odgovornost lica maloletnih sa 14 na 12 godina uz poštovanje međunarodnih i evropskih standarda.

Pravni stručnjaci su protiv te mere. To mišljenje, pre svega, brane medicinskim razlozima.

Pravnik Milan Antonijević kaže da struka nema jasne odgovore kada je u pitanju predlog za snižavanje starosne granice po pitanju krivične odgovornosti.

Postupak koji se ranije vodio protiv Blažića postupak obustavljen po mišljenju Centra za socijalni rad

Posle zločina se saznalo da su protiv Uroša Blažića ranije podnošene krivične i prekršajne prijave, i to za dela sa elementima nasilja. Svi ti postupci završeni su bez kazne. 

Protiv počinioca masovnog ubistva u Mladenovcu pokrenut je ali i obustavljen sudski postupak zbog napada na službeno lice 2021. godine. Sud i, pre toga, tužilaštvo prihvatili su mišljenje Centra za socijalni rad pa i to da je u trenutku napada na policajca U. B. bio maloletan, da je redovno pohađao školu i da nije imao sklonosti ka asocijalnom ponašanju te da je osećao odgovornost i kajanje.

"Imajući u vidu njegove lične i porodične prilike, kao i sve napred navedene okolnosti, po mišljenju suda ne bi bilo celishodno izricanje niti mere otvorene, niti mere zatvorene zaštite, jer je i sam tok postupka na njega dovoljno uticao da se ubuduće ne pojavi kao izvršilac krivičnih dela”, navodi se u rešenju suda koje je na pitanje Insajdera dostavilo Više tužilaštvo u Beogradu.


Na osnovu čega je doneta takva procena, za Insajder su odbili da odgovore oni koji stoje iza te odluke: I beogradski Centar za socijalni rad i Viši sud za moletnike. 

Faktori rizika, na osnovu kojih se procenjuje da li će maloletna osoba ponoviti krivično delo, utvrđeni su pravilnicima Centra za socijalni rad. Recidivi su česti, kaže za Insajder pedagog Vera Petrović iz pokrajinskog Centra za socijalnu politiku.


Zahtevi opozicije i protest "Srbija protiv nasilja“

Dve tragedije koje su se dogodile za manje od 48 sati pokrenule su proteste pod nazivom "Srbija protiv nasilja“ čiji su organizatori predstavnici dela opozicije, a koji su definisali niz zahteva. Prvi protest počeo je minutom ćutanja, a zatim su pročitani zahtevi  među kojima su smena članova REM-a, rukovodstva RTS-a, kao i zabrana štampanih medija koji svojim radom "promovišu nasilje, objavljuju lažne vesti i krše novinarski kodeks“. 

Traži se i oduzimanje nacionalnih frekvencija TV Pink i TV Happy.

Smena ministra prosvete Branka Ružića je takođe bila na spisku, a on je u međuvremenu i podneo ostavku. Na mesto ministra prosvete, krajem jula, imenovana je Slavica Đukić Dejanović.

Tražena je i smena ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića, međutim na glasanju u Skupštini Srbije on je dobio podršku većine prisutnih posalnika i tako ostao na svojoj funkciji. 

Predstavnici opozicije tražili su i smenu šefa Bije Aleksandra Vulina, kao i održavanje sednice Skupštine na kojoj će se ramotriti odgovornost i bezbednosna situacija u zemlji u najkraćem mogućem roku.

Anketni odbor Skupštine Srbije

Skupština Srbije sazvala je u julu prvu sednicu Anketnog odbora čiji je zadatak trebalo da bude da utvrdi činjenice i okolnosti koje su dovele do masovnih ubistava u osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" i u selima na teritoriji Smedereva i Mladenovca, ali i obustavila njegov rad. 

Kako je rečeno Skupština je prihvatila molbu porodica nastradalih u tragediji koja se dogodila u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar“ i njihovih punomoćnika i obustavila dalja postupanja Anketnog odbora.

 Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.