TOP 10 najčitanijih tekstova Insajdera u 2023.

Donosimo vam pregled deset najčitanijih tekstova koje su novinari Insajdera objavili u godini za nama.

Foto: Insajder

1. Poreska uprava i privatna preduzeća

Poreska uprava angažovala je u septembru 2022. godine dva privatna preduzeća za posao unapređenja registracije i utvrđivanja poreske obaveze građana Srbije koji zarade primaju u devizama, pokazalo je istraživanje Insajdera.

Posao tih firmi bio je da osmisle softversku podršku za prihvat postojećih podataka o obveznicima, da te podatke upare sa Javnim registrom poreskih obveznika, odrede grupu za koju je potrebno doneti poresko rešenje, kao i da to rešenje proknjiže i evidentiraju u poreskom računovodstvu i podele ga na 120 jednakih mesečnih rata, piše u tehničkim specifikacijama.

2. Auto-put Beograd-Zrenjanin-Novi Sad

Auto-put Beograd-Zrenjanin-Novi Sad biće izgrađen umesto ranije planirane brze saobraćajnice. 

Od tog projekta se odustalo 2019. godine nakon što je u serijalu Insajdera o PKB-u "Prodaja" objavljeno da je država Al Dahri zajedno sa imovinom kombinata prodala i one parcele koje su u trenutku prodaje, prema važećem planu, bile predviđene za izgradnju brze saobraćajnice. .

3. "Relokacija" Marka Vidojkovića

Nakon saznanja da je novinar i pisac Marko Vidojković zbog ugrožene bezbednosti hitno preseljen u drugu državu, a da se nalazi pod bezbednosnim procedurama nalik onim koje FBI sprovodi za zaštitu svedoka, on je u martu za Insajder izjavio da tek sad može da se osvrne na sve što mu se dešavalo ranije.

Takozvana relokacija, a u suštini pružanje bezbednog utočišta u stranoj državi, donelo je izvesno olakšanje u njegov život, rekao je Vidojković.

4. Kazne i penali za MUP

U poslednjih deset godina, Ministarstvo unutrašnjih poslova je, na račun sudskih kazni i penala, isplatilo oko 144 miliona evra. 

Iznosi koje policija plaća u sudskim procesima koje gubi raste iz godine u godinu - prošle godine dostigao je gotovo 19 miliona evra. 

Prema podacima Državne revizorske institucije, protiv MUP-a se vodi više od 15 hiljada sporova koje, delom, vode i zaposleni u policiji.

5. Inspektor na suđenju Koluviji

O vezama Predraga Koluvije sa pripadnicima bezbednosnih službi govori se još od novembra 2019. kada je, prema optužnici, na Koluvijinom imanju Jovanjica pronađeno 1.600 kilograma skanka. 

Sudski proces traje tri godine. Suđenje 15. juna obeležilo je svedočenje šefa operative Četvrtog odeljenja beogradske policije Dušana Mitića. On je, inače, prvi saradnik načelnika tog odeljenja Slobodana Milenkovića. 

Njih dvojica su rukovodili akcijom hapšenje Predraga Kuluvije, a Mitić je pred sudom rekao da su njegove kolege i on, zbog slučaja "Jovanjica", izložene stalnim pritiscima.

6. Rušenje objekata na Slaviji

Između Trga Slavija i parka Manjež porušeni su objekti zbog planirane izgradnje stambeno-komercijalnog kompleksa. 

Kako je izgledao ovaj prostor neposredno nakon rušenja mogli ste da pogledate u galeriji fotografija koju smo objavili u avgustu.

Slavija rušenje
Porušeni objekti na prostoru između Trga Slavija i parka Manjež Foto: Srđan Ilić

7. Blokada računa CarGo

Firma CarGo Technologies otišla je u stečaj zbog "trajnije nesposobnosti plaćanja stečajnog dužnika“, navodi se u rešenju Privrednog suda u Beogradu. 

Zahtev za stečaj podnet je 24. januara, a sud ga je usvojio u martu.

8. Prečice do zdravstvenog sistema

Put do belog mantila poslednjih godina znatno je kraći, zahvaljujući prekvalifikacijama i to samo za nekoliko meseci. 

Sve češće u zdravstvenom sistemu pored najtežih pacijenata nađu se frizeri, kozmetičari, poljoprivrednici i drugi obrazovni profili, a kada medicinska sestra ne zna ili nije sigurna šta treba da radi, posledice mogu biti fatalne, upozoravaju sindikati.

9. Smenjeni direktor EPS-a u Insajder intervjuu

Smenjeni vršilac dužnosti direktora Elektroprivrede Srbije (EPS) Miroslav Tomašević izjavio je u Insajder intervjuu da je o svojoj smeni saznao iz medija, a da mu je to saopštio norveški član novog sastava Nadzornog odbora EPS-a. 

Novi Nadzorni odbor formiran je posle transformacije EPS-a iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo, a prva njegova odluka bila je smena direktora Tomaševića.

10. Detalji optužnice protiv Šarića

Specijalno tužilaštvo pokrenulo je 2020. godine novi predistražni postupak protiv Darka Šarića, zbog sumnje da je organizovao novu kriminalnu grupu i to iz pritvora u kojem se, u tom trenutku, nalazio već šest godina. Dok je specijalno tužilaštvo tražilo dokaze o novoj kriminalnoj grupi, prema navodima iz optužnice, pojedini pripadnici policije radili su za Šarića. 

Istovremeno Šarić sa članovima svoje grupe, ne samo da je redovno održavao kontakt dok je bio u zatvoru, nego je mesecima gotovo svakodnevno i po nekoliko sati izdavao naloge, raspolagao novcem i to koristeći telefone i kriptovane "Skaj" uređaje. Sve to je radio iz jednog od navodno najbolje čuvanih pritvora u kojima bi trebalo da je korišćenje telefona najstrože zabranjeno.

Tužilaštvo je na osnovu prikupljenih dokaza podiglo novu optužnicu protiv Darka Šarića, koja je krajem prošle nedelje potvrđena i u koju su novinari Insajdera imali uvid. Na osnovu optužnice međutim nije jasno ko je Šariću i na koji način dostavljao mobilne telefone u pritvoru u Ustaničkoj ulici i kako je on uspevao da ih koristi ako je 24 sata pod budnim okom zatvorskih stražara.

Izvor: Insajder

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.