Osvrt na 2023. godinu (januar - mart): Prirodne nepogode, evropski predlog za KiM, protesti, blokade, slučaj tužiteljki (FOTO/VIDEO)

Poplave u Srbiji, razorni zemljotresi u Turskoj i Siriji, masovni protesti u Francuskoj zbog najavljene penzione reforme, ali i u Srbiji zbog protivljena evropskom predlogu za rešavanju kosovskog pitanja, sukobi aktivista sa policijom na Savskom nasipu i Šodrošu, hapšenje u EPS-u i premeštaj tužiteljki, predsednički izbori u Crnoj Gori, izbori čelnika FSS-a i SANU - neki su od najvažnijih događaja koji su obeležili prvi kvartal 2023. godine.

Foto: Insajder

Januar

Ranjavanje dvojice srpskih dečaka na KiM i protesti

Dvojica srpskih dečaka, rođaci Stefan Stojanović (11) i Miloš Stojanović (21) ranjeni su na Badnje veče u Gotovuši kod Štrpca kada je na njih iz vozila u pokretu pucao lokalni Albanac, saopštila je tada Kancelarija za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije. Zbog ranjavanja dvojice Srba, Srpska lista organizovala je protest u Štrpcu.

Slučaj Ane Volš

Sprkinja Ana Volš, koja je živela u SAD, poslednji put je viđena 1. januara, a nestanak je policiji prijavio njen poslodavac, 4. januara. 

Prvih dana po prijavi nestanka, policija je saopštavala da Anin suprug Brajan sarađuje u istrazi, da bi potom bio priveden zbog ometanja istrage; izjave koje je davao, pre svega o svom kretanju, bile su kontradiktorne. 

Slučaj nestanka Ane Volš od 18. januara je postao zvanično slučaj ubistva za koje je optužen njen suprug Brajan Volš s kojim ima troje dece. Pred Sudom u Kvinsu, tužilac je rekao da se veruje da je on ubio i raskomadao telo svoje supruge.

Uhapšen vođa Koza nostre 

Mateo Mesina Denaro, koji je označen kao šef sicilijanske mafije Koza Nostre, uhapšen je posle više od 30 godina potrage. Italijanski karabinjeri uhapsili su ga na Siciliji. 

Denaro je u odsustvu osuđen na doživotni zatvor, zbog učešća u ubistvima dvojice antimafijaških tužilaca pre 30 godina, a na istu kaznu je osuđen zbog učešća u bombaškim napadima u Firenci, Rimu i Milanu, u kojima je 1993. poginulo 10 osoba.

Poplave u Srbiji

Bujične poplave zadesile su veći deo Srbije. Poplave su u bile Novom Pazaru, Tutinu, Raški, Prijepolju, kod Brodareva, u Sjenici, a reke su se izlile i u okolini Lučana i Čačka, kao i u Zvečanu. Na severu Kosova i Metohije, bilo je poplavljeno oko 50 domaćinstava. 

U Novom Pazaru su nastradala dva muškarca, zbog čega je u ovom gradu 24. januara proglašen Dan žalosti. Tada je ministar za javna ulaganja Marko Blagojević izjavio da je prijavljena šteta na 1.600 stambenih objekata oštećenih u nedavnim poplavama.

Međunarodna "petorka" u Beogradu

Međunarodna "petorka“ - specijalni američki izaslanik Gabrijel Eskobar, specijalni predstavnik Evropske unije Miroslav Lajčak i politički savetnici iz Nemačke, Francuske i Italije - posle posete Prištini, razgovarali su u Beogradu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o francusko-nemačkom predlogu

Vučić je tada izjavio da je nedvosmisleno bio suočen sa problemima i izazovima koji bi bili stavljeni pred Srbiju, ukoliko se ne bismo usaglasili sa predloženim planom.

Goran Colić novi načelnik unutrašnje kontrole MUP-a

Na sednici Vlade Srbije održanoj 26. januara za vršioca dužnosti pomoćnika ministra unutrašnjih poslova, i načelnika Sektora unutrašnje kontrole imenovan je Goran Colić

Colić je u MUP došao iz Bezbednosno informativne agencije, kojom je u prethodnih pet godina rukovodio aktuelni ministar policije Bratislav Gašić. Colić je bio načelnik Pete kontraobaveštajne uprave BIA. Bio je pripadnik te Uprave i 2016., kada je ujedno bio i član Skupštine FK Partizan.

Februar

Posebna sednica Skupštine Srbije o KiM - usvojen Izveštaj Vlade o pregovorima sa Kosovom 

Predsednik Skupštine Srbije sazvao je za 2. februar posebnu sednicu o Kosovu. Skupština Srbije glasala je o Izveštaju Vlade o pregovorima sa Kosovom 3. februara. Za Izveštaj su glasala 154 narodna poslanika, a protiv 23. Ukupno je glasalo 177 poslanika, dok devet nije glasalo.

Izveštaj pokriva period od septembra 2022. do polovine januara 2023. godine. Sednici je prisustvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je izjavio da je mnogo teških dana pred Srbijom.

kosovo skupstina gremlin feb 2022
Sednica Skupštine Srbije o Kosovu. Foto: Srđan Ilić

Dejan Nikolić Kantar pravnosnažno osuđen na 14 meseci zatvora

Dejanu Nikoliću Kantaru, lokalnom moćniku iz Vranja, Viši sud potvrdio je kaznu od 14 meseci zatvora zbog krivičnog dela nasilničko ponašanje, a nakon pretnji upućenih vlasnici i zaposlenima u OK radiju. Potvrđena je presuda i Bojanu Tanaskoviću i Slaviši Kociću, koji su osuđeni na po osam meseci zatvora.

Slučaj Geneks kule

Poslovne prostorije i deo garažnog prostora u Geneks kuli prodati su 6. febrauara na javnom nadmetanju preduzeću "Eureka Bar d.o.o" čiji je vlasnik Aleksandar Kajmaković, koji je saslušan u okviru finansijske istrage u predmetu protiv grupe Veljka Belivuka. Prodajna cena je dve milijarde i 400 miliona dinara, što je trostuko veća cena od početne, koja je iznosila 834 miliona dinara. 

U okviru firme „Eureka Bar“, su i Hotel Kasina, više ugostiteljskih objekata u Skadarskoj ulici, nekoliko elitnih kafea. Poverioci, kojima Kompanija „Generaleksport“ duguje veliki novac, iznenađeni su ponuđenim iznosom.

Geneks kula
Geneks kula Foto: Srđan Ilić

Razorni zemljotres pogodio Tursku i Siriju

Razorni zemljotres, jačine 7,9 stepeni Rihterove skale, pogodio je 6. februara, rano ujutru jugoistok Turske i sever Sirije. U zemljotresu je poginulo više od 50.000 ljudi, dvostruko više je povređeno, a mnogi su ostali bez krova nad glavom. 

Pored ljudskih gubitaka, dve zemlje su pretrpele i značajnu materijalnu štetu. Razoreni su infrastruktura, arheološki lokaliteti, dok su mnoge tvrđave i džamije gotovo uništene. Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan proglasio je tada sedmodnevnu žalost.

Usvojen set pravosudnih zakona

Bez ijednog usvojenog amandmana koji su podneli opozicioni poslanici - usvojeni su zakoni o Visokom savetu tužilaštva, Visokom savetu sudstva, o javnom tužilaštvu, sudijama i uređenju sudova. Zakoni su usvojeni 9. februara, tačno godinu dana od dana kada je u Skupštini Srbije proglašen akt o promeni Ustava u oblasti pravosuđa.

Protest desničara i hapšenje tri osobe zbog poziva na nasilnu promenu ustavnog uređenja

Ispred Predsedništva, 15, februara na Sretenje, pripadnici ekstremističkih organizacija protestovali su ispred Predsedništva na Andrićevom vencu zbog francusko-nemačkog plana za Kosovo i Metohiju. Oni su sa ovog mesta, tokom govora, uputili poruke: "Ko potpiše, njega ubiše" i "Kunem vam se, spremni smo za mnogo više od nereda." 

Nakon skupa, uhapšene su tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja. Tada je na Telegram kanalu "Narodnih patrola" objavljeno da je uhapšen Damjan Knežević, lider te ultradesničarske organizacije, dok je kanal "Srbin info" objavio da je među uhapšenima i urednik tog portala Dejan Zlatanović.

Dejan Zlatanović Damnjan Knezević GREMLIN
Damnjan Knežević i Dejan Petar Zlatanović. Foto: Srđan Ilić

Hapšenja u EPS-u i slučaj tužiteljki

Šest osoba uhapšeno je zbog sumnje da su zbog nezakonitosti u Termoelektrani Kostolac oštetili EPS za sedam i po miliona dolara, saopšteno je 22. februara. Među privedenima su i osobe zadužene za stručni nadzor, bivši direktori privatnih firmi koje su bile angažovane na projektima, ali i zaposleni u Kostolcu, koji posluje u okviru EPS-a.

Nekoliko dana kasnije, dve zamenice Višeg tužioca u Posebnom odeljenju za sprečavanje korupcije koje su radile na slučaju zloupotreba u EPS-u, prebačene su u Opšte odeljenje. Dok iz Višeg tužilaštva tvrde da tužiteljke nisu smenjene zbog slučaja EPS, zamenice tužioca razlog svojevrsnu smenu, vide u činjenici da su u internoj vajber grupi tužilaca Višeg tužilaštva suprostavile usmenoj naredbi pretpostavljenog.

Početkom marta, u Beogradu, a kasnije i Novom Sadu, su organizovani protesti podrške tužiteljkama Bojani Savović i Jasmini Paunović pod nazivom "Ne damo naše Laure".

Objavljen evropski predlog za rešenje kosovskog pitanja

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Aljbina Kurtija, sa međunarodnim posrednicima, sastali su se u Briselu nakon čega je objavljen evropski predlog za rešenje kosovskog pitanja na sajtu Evropske spoljne službe

U uvodu evropskog predloga sa kojim su se saglasili i Beograd i Priština se navodi da su obe strane svesne nepovredivosti granica i poštovanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta. Evropski predloga definiše i da se Srbija neće protiviti članstvu Kosova u međunarodnim organizacijama.

Sredinom marta organizovan je masovan skup na poziv desnih opozicionih partija ispred Hrama Svetog Save protiv evropskog plana. Glavna poruka poslata sa "Nacionalnog okupljanja" na koje su pozvale Dveri, Novi DSS, Zavetnici i POKS je apel predsedniku Srbije da u Ohridu odbaci francusko-nemački predlog.

Mart

Železnička nesreća u Grčkoj

Međugradski putnički voz sa oko 350 putnika koji je iz Atine krenuo za Solun, sudario se sa teretnim vozom, koji se u suprotnom smeru kretao istim kolosekom. Nesreća se dogodila kod mesta Tempi, severno od Larise, u Tesaliji. 

Većina putnika brzog voza koji je krenuo iz Atine bili su studenti koji su u glavnom gradu proveli praznike pred Veliki post, a bilo je i dece. U sudaru je poginulo 57 osoba, a povređeno više od 70 ljudi. 

U Atini su usledile demonstracije. Inspektor šefova železničkih stanica Dimitris Nikolau (63) bio je na dužnosti u vreme nesreće i optužen je za "poremećaj bezbednosti saobraćaja".

Masovni protesti u Francuskoj

Početkom marta izbili su masovni protesti širom Francuske zbog namere predsednika države Emanuela Makrona da granicu za odlazak u starosnu penziju podigne sa 62 na 64 godine. 

Većina vozova i metroa nije saobraćala, obustavljen je rad škola, rafinerija, smanjena je proizvodnja električne energije. Štrajkovali su i zaposleni u gradskoj komunalnoj službi za čistoću što je dovelo gomilanja smeća u ulicama. 

Osvanuli plakati i grafiti protiv lidera stranaka desnice 

U više gradova Srbije osvanuli su iscrtani grafiti sa ispisom "Milica lažljivica", upućen predsednici stranke Zavetnici Milici Đurđević Stamenkovski i "Miloš Francuz", posvećen lideru Nove demokratske stranke Srbije (NDSS) Milošu Jovanoviću. 

Osim grafita, izlepljeni su i plakati sa njihovim likovima, ali i likom lidera Dveri Boška Obradovića i premijera Kosova Aljbina Kurtija. Predstavnici opozicije bili su saglasni da iza svega stoji vladajuća Srpska napredna stranka.

Plakati sa likovima opozicionih političara i Aljbina Kurtija u Beogradu
Plakati sa likovima opozicionih političara i Aljbina Kurtija u Beogradu. Foto: Srđan Ilić

Dragan Džajić izabran za predsednika FSS

Dragan Džajić izabran je jednoglasno za predsednika Fudbalskog Saveza Srbije. Džajić je bio jedini kandidat za predsednika, nakon što je nekadašnji fudbaler Zvezde i Mančester junajteda Nemanja Vidić povukao kandidaturu.

Dragan Džajić
Dragan Džajić. Foto: Srđan Ilić

Objavljen tekst aneksa Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije

Na sajtu Evropske službe za spoljne poslove (EEAS) objavljen je "Implementacioni aneks Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije" o kojem je, kako je izjavio šef evropske diplomatije Žozep Borelj, na sastanku predsednika Srbije Aleksanda Vučića i premijera Kosova Aljbina Kurtija u Ohridu postignut dogovor.

Prvi krug predsedničkih izbora u Crnoj Gori

Kandidati Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović i Pokreta Evropa sad Jakov Milatović ušli su u drugi krug izbora za predsednika Crne Gore

Đukanović i Milatović su osvojili najveći broj glasova izašlih birača, ali nijedan od njih nije dobio potrebnu podršku više od polovine izašlih glasača, zbog čega su građani ponovo išli na glasanje 2. aprila. Izbori su raspisani u januaru.

Upravni sud poništio odluku o oduzimanju doktorata Siniši Malom

Upravni sud u Beogradu je doneo 2. marta ove godine presudu kojom je poništena odluka Senata Univerziteta u Beogradu o oduzimanju diplome doktora nauka ministru finansija Siniši Malom. Predmet se vraća nadležnom organu na ponovno odlučivanje, navedeno je tada u odgovoru Upravnog suda za Insajder.

Blokada radova na Savskom nasipu

Stanari novobeogradskih blokova na levoj obali Save, od bloka 70A do bloka 45, na Savskom nasipu u bloku 70 su organizovali akciju zatrpavanja kanala koji su iskopani početkom marta, zbog toga što smatraju da je to urađeno mimo propisa. 

Radovi su počeli 9. marta, u tom trenutku, bez ikakve dozvole. Zabrinuti zbog toga što se kej raskopava, kako kažu, neplanski, građani su rešili da telima brane kej od daljih radova, sve dok ne dobiju garancije da su ti radovi bezbedni.

Savski nasip, prokopavanje, protest, blokada
Protest na Savskom nasipu Foto: Srđan Ilić

Počela seča drveća na Šodrošu

Aktiviste koji su devet meseci čuvali novosadsku prirodnu oazu Šodroš, u jutro 24. marta sačekalo je oko stotinak policajaca pod punom opremom koji su došli na ovu lokaciju kako bi obezbeđivali seču drveća. 

U međuvremenu je došlo do verbalnih sukoba i koškanja, a epilog je nekoliko uhapšenih građana. Aktivisti smatraju da je seča drveća nezakonita.

Šodroš policija
Policija na Šodrošu. Foto: Brajan Brković

Izabran novi predsednik SANU

Astronom Zoran Knežević izabran je za predsednika Srpske akademije nauka i umetnosti. Izbor predsednika i potpredsednika SANU ostao je u senci druga dve priče. 

Akademija se oglasila saopštenjem u kome se navodi da su pojedini njeni članovi suočeni sa, kako se navodi, organizovanim medijskim napadima, punim izmišljotina. 

Izbornu skupštinu SANU obeležila je i neobična situacija u kojoj se našao akademik Vasilije Krestić, koji smatra da je jedan od najžigosanijih akademika.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.